Anasayfa
internet kitapcılığında 15. yıl
 
Hoş geldiniz...
Yeni Ziyaretçi Kılavuzu
Ücretsiz üyelik için tıklayınız
Sepetinizde 0 ürün var.

 
Bir Şehrin Beş Hali
Bir Şehrin Beş Hali, Kadir Üredi10
3
10

Dostlarınızla paylaşmak için tıklayın


Kadir Üredi

ÖTÜKEN NEŞRİYAT

Varlığı, davranışları, şahsiyeti ve emeğiyle bir şehri ziynetlendiren adamlardan biridir o. "Her şey yerli yerinde olmalı" titizliğini bir şahsiyet rüknü haline getirmiş hâliyle Âkif merhûmun, "Sessiz yaşadım, kim beni nerden bilecektir" mısrâıyla târif ediverdiği insanlardandır.

Teklifsiz yazıyordu, sâdeydi, cümlelerinde kelimeleri bir ağaç dalı üzerinde duran yapraklar gibi tabiî ve güzeldi. Okunurken su gibi akıyor, mânâsı ve medlûlü şeker gibi kolayca kana karışıveriyordu. Anlıyordunuz ki bu adam yazmayı seviyor; "başkaları okusun, beğensin, ismim duyulsun, takdir göreyim" diye değil de bir bahçevanın çiçeklerini sulayıp ayıklarken, bir ev hanımının ata yâdigârı pirinç tepsisini oğuştururak parlatırken, bir sanatkârın çakıyla yumuşak bir tahta parçasını yontarken hissettiği cinsten içe dönük bir lezzetle yazıyor..

Zevkle, kolayca ve çabucak okuyuvereceğinizi ümid ettiğim yazıların arkasındaki dekorda zâhiren bir Ortaanadolu şehrinin artık tarih olmuş ince ayrıntıları duruyor zannıyla yetinmek eksik kalır; bu yazıların ardında duran ana fikir, herc ü merc olmaya bir an kala şehirlerimize mânâ ve derinlik veren müşterek kültürün silinmeye yüz tutmaş ama hâlâ okunaklı fotoğrafıdır; bugün yeniden inşâya çalışırken zorlandığımız, gâhi zaman ümid kesip, "belki torunlarımızın torunu görür" diye kahırlandığımız bir birikimden bahsetmektedir yazar. Şehirler "tâş ü toprak âresinde" yıkılıp yeniden biçimlenirken, unutulmasın diye kitabın sayfaları arasına sıkıştırdığımız bir ayraç kâğıdıdır bu kitap.

Mevzu Sivas’ta geçiyor!SİTE:www.kitapyurdu.com
  %35   indirimli
Liste Fiyatı: 15,00  TL.Kitapyurdu Fiyatı:9,75  TL.
Tedarik süresi yaklaşık 3 günKazanacağınız puan: 20

Yayın Yılı: 2006
Kitap Kağıdı
279 sayfa
12x19,5 cm
Karton Kapak
ISBN:9754376085
Dili: TÜRKÇE
Bu üründen 106 adet satılmıştır.

İLGİLİ KONULAR:
Şehir Kitapları > Sivas

Bir Şehrin Beş Hali

Kadir Üredi
9,75  TL.

2015 Yazarlar Ajandası


7,00  TL.
İKİLİ TEKLİF
Toplam 16,75  TL olan kitapları birlikte alın
12,75  TL ödeyin.
Bu ürüne ait diğer ikili teklifler
Ya da kendi teklifinizi kendiniz oluşturun

İLGİLİ ÜRÜNLER YAZARDAN KONUDAN
Geri
BU ÜRÜNÜ ALANLARIN İLGİLENDİKLERİ ÜRÜNLER
İleri

Şehrin Ahşap Zamanı

Kadir Üredi
5,85  TL.

Mevlana ve Goethe

Senail Özkan
7,15  TL.

Hayattan Çizgiler / Tanıdıklarım

M. Şerif Korkut
5,85  TL.

Uzun Çarşının Uluları

Mitat Enç
11,05  TL.

Yirminci Asrın Manası

Kenneth Boulding
7,15  TL.

Yorum Tavsiye Hata Bildirim Webmaster

    Yorum Sayısı: 1-9/9


apo5876 25.01.2014 katılan 1 kişi, katılmayan yok
yarışma için uygun....
KatılıyorumKatılmıyorumCevap Yaz
sebasteia 22.12.2009 katılan 2 kişi, katılmayan yok
Şehirlere ruhunu veren, onlara can katan, o şehrin hafızasını canlı bir şekilde taşıyan ''şehrin sevdalıları''dır. Elbette o şehre üflenen ruhu yüzlerce hatta binlerce yıl bağrında, taşında, yüzünde taşıyagelen eserler ve mimari yapılar da vardır. İşte bu şekilde Sivas örneğinde olduğu gibi şehrin hafızasını yüzlerce yıldır yüklenmiş olan muhteşem tarihi eserlerle, Kadir Üredi gibi şehrinin hafızasını belleğine kaydetmiş yaşayan tarihler bir araya geldiğinde veya birlikte değerlendirildiğinde ortaya tadına doyamayacağınız bir eser çıkmaktadır. Bu ruha sahip herkese bu kitabı kesinlikle okumalarını tavsiye ediyorum. Size bir şuur ve bakış açısı kazandıracaktır efendim!
KatılıyorumKatılmıyorumCevap Yaz
tourist 19.02.2008 katılan 12 kişi, katılmayan 1 kişi
Ahmet Turan Alkan'ın Altıncı Şehir kitabı gibi Sivas'ı ele alan bir kitap Bir Şehrin Beş Hali. Farklı başlıklar altında Sivas çok güzel şekilde anlatılmış. Herkese tavsiye ederim...
KatılıyorumKatılmıyorumCevap Yaz
ygy59 24.09.2014 katılan 1 kişi, katılmayan yok
Kitapta Sivas şehri kadar herhangi bir İç Anadolu şehri, insanları anlatılmakta. Çok akıcı, sade üslubuyla okunası bir kitap Dedelerimizden, ninelerimizden dinlediğimiz adetleri, gelenekleri birde çok güzel derlenmiş ve aktarılmış bu kitaptan okumanızı tavsiye ederim. Geleceğe yönelik bir arşiv niteliğinde
KatılıyorumKatılmıyorumCevap Yaz
abdurrahmanozcan 21.06.2010 katılan 1 kişi, katılmayan yok
KADİR ÜREDİ BİR YAZAR DEĞİL AMA BİR YAZARIN SAHİP OLMASI GEREKEN GÖZLEME,HAFIZAYA SAHİP.BİR ŞEHRİN BEŞ HALİ DE SİVAS'I ONUN FARKLI BEŞ PENCEREDEN NASIL GÖRDÜĞÜYLE İLGİLİ BİR ANLATI.İTLER AĞASI HİKAYESİ BENİ ÇOK ETKİLEMİŞTİ VE AYRICA KADİR ÜREDİ'NİN BABASININ KENDİSİNE SÖYLEDİĞİ SÖZLER BENİ DÜŞÜNDÜRDÜ.HERKESE TAVSİYE EDERİM;ÖZELLİKLE SİVAS'I DAHA FARKLI BİR BAKIŞ AÇISINDAN GÖRMEK İSTEYENLERE...
KatılıyorumKatılmıyorumCevap Yaz
olkhazar58 27.03.2010 katılan 3 kişi, katılmayan yok
Sivas'ın anlatıldığı en güzel kitaplardan biri.Yazar eserinde sadece kuru bilgilere yer vermemiş.Sivas'ın ve Sivaslının halett-i ruhiyesini bir ayna berraklığı ile yansıtıyor.Sivaslıların üzüntülerini,seviçlerini,sosyal hayatını mükemmele yakın bir şekilde betimlemiş.Farklı bir Sivas ile yüz yüzesiniz.Sanki sizde o dönemde oradaydınız.
KatılıyorumKatılmıyorumCevap Yaz
sındıana 17.05.2008 katılan 8 kişi, katılmayan 1 kişi
yazmak zorunda olduğu için yazmayan sadece zevk iciin yazan bir adam kadir üredi.su gibi ve halk ağizıyla anlatılmış bir eser
KatılıyorumKatılmıyorumCevap Yaz
gozutok 06.03.2008 katılan 7 kişi, katılmayan 1 kişi
Bir Şehrin Beş Hali Altıncı Şehir adlı kitaptan sonra Sivas'ı en güzel yorumlayan eserdir.Bunda önemli bir etken de yazarın doğup büyüdüğü şehri en ince ayrıntılarıyla bilmesi ve yazıya aktarabilmesidir.
Bir Adanalı olarak kitabı ve yazarı kıskandım doğrusu.Yazara tebrikler...
KatılıyorumKatılmıyorumCevap Yaz
ayasin58 11.02.2008 katılan 9 kişi, katılmayan 2 kişi
Bir Şehrin Beş Hali;tarihin merkezi olan güzel Sivas'ı ne kadar da güzel anlatmış bu kitap.Bir şehri sevmek ve o şehre ait olmak onu bu kadar güzel anlatmak için yeterli olmuş.Eğer Sivas'ı tanımadan konuşuyorsanız bu tarih kokan şehrimi bu kitapta okuyun ve tanıyım.Elinize sağlık hocam.
KatılıyorumKatılmıyorumCevap Yaz

 1 

Ana Sayfa | Yeni Çıkanlar | Çok Satanlar | Konu Başlıkları | Yazarlar | Yayınevleri | Arama | Üye Sayfası | Sipariş Takibi |
Ortaklık | Puan Kataloğu | Yardım | Kampanyalar | Kitap Dergisi | Sahaf | Tavsiye |
Bize Ulaşın | Bizimle Çalışmak İçinBasında Biz      


kitapyurdu.com'da ödeme seçenekleri olarak Visa, Master ve Dinners kartlar, Paypal, Havale, EFT ve Posta Çeki kabul edilmektedir.


kartlara taksit yapılmaktadır.
Tel: 0212-519-8720 Faks: 0212-5191584 Örnektepe mh. Pazaraltı sk. No:96 Sütlüce-İstanbul Türkiye
Gizlilik ve Güvenlik Politikası 101www.kitapyurdu.com