Anasayfa
internet kitapcılığında 15. yıl
 
Hoş geldiniz...
Yeni Ziyaretçi Kılavuzu
Ücretsiz üyelik için tıklayınız
Sepetinizde 0 ürün var.

 
Alexiad
Malazgirt'in Sonrası İmparator Alexios Komnenos Döneminin Tarihi
Alexiad & Malazgirt'in Sonrası İmparator Alexios Komnenos Döneminin Tarihi , Anna Komnena,Prof. Dr. Bilge Umar10
6
10

Dostlarınızla paylaşmak için tıklayın


Anna Komnena

İNKILAP KİTABEVİ

Bu kitabı, İmparator Alexios Kommenos'un, çağına göre olağanüstü eğitimli ve bilgili kızı Anna Kommena, akıp giden Zaman'a karşı bir yengi anıtı dikmek için yazmış. Türk, Bizans, Haçlılar tarihlerinin kesişme dönemini (1071-1118) anlatmaya girişirken, öncelikli amacının, İmparator babasının başarılarını çağlar ötesine duyurmak olduğunu saklamıyor. Kitapta, adından başlayarak, "Alexios'un Destanı' niteliğinin, aşırı abartmalarla ve yan tutuculukla, aşırı abartmalarla ve yan tutuculukla, bile bile yaratıldığı, hatta asıl amacın bu olduğu, doğru. Yine de, yapıt, ölçülmez değer taşıyor. Çünkü Anna, dönemin olaylarını entrikalarını, savaşlarını, ünlü kişilerini, İstanbul'daki sarayı ve oradaki yaşantıyı, zamanan toplumsal kurumlarını, geleneklerini anlatıyor; sık sık, önemli kişilerin ayrıntılı portresini büyük başarı ile çiziyor; o dönemdeki İstanbul üzerine yapıtının pek çok yerinde bize bilgi veriyor; bu arada özellikle, Emir Çaka'nın öyküsünü, Ortodoks kilisesinin sapık saydığı Bogomil tarikatının önderi Basileios'un İstanbul'da dikilitaş dibinde diri diri yakılmasını Haçlıların Anadolu'dan geçişini, Türklerle yapılan Savaşları, Büyük Selçüklu Sultanlığı ile Anadolu Selçukluları arasındaki ilişkileri, sürtüşmeleri, çatışmaları, çok ayrıntılı olarak anlatıyor.SİTE:www.kitapyurdu.com


  %25   indirimli
Liste Fiyatı: 33,00  TL.Kitapyurdu Fiyatı:24,83  TL.
Tedarik süresi SATIŞ YOK(TÜKENMİŞ)Kazanacağınız puan: 50
Çeviren: Prof. Dr. Bilge Umar
3. Hm. Kağıt
568 sayfa
16x23,5 cm
Karton Kapak
ISBN:9751011353
Dili: TÜRKÇE
Bu üründen 178 adet satılmıştır.

İLGİLİ KONULAR:
Tarih > Türk-Osmanlı
Tarih > Çağlar-Dönemler
Tarih > Hatıralar


Yorum Tavsiye Hata Bildirim Webmaster

    Yorum Sayısı: 1-10/10


maviadalı 12.08.2014 katılan 21 kişi, katılmayan yok
Bizans İmparatoru I. Aleksios Komnenos'un saltanatı boyunca (1081-1118) kızı Anna Komnena tarafından yazılan bir tarihi kaynaktır. Bu tarihler arasında Türklerin (Selçukluların) Anadolu'ya Girişi, Bizans'ın Türkler ile siyasi ve askeri ilişkileri, Birinci Haçlı Seferi vs. hakkında ciddi bilgiler vermektedir. Verilen bilgilerin dönemin diğer kaynakları ile uyuştuğu görülmektedir. Bir Dipnottur ki eğer bu kaynak olmasaydı bizler Türk tarihinde ÇAKA Bey diye bir Türk Denizcisinden ve Türk Beyliğinden haberdar olamayacaktık. Kaynağın kıymeti sanırım bu bilgiyi vermesinden ortaya çıkmaktadır. XI. yüzyıl tarihi çalışan akademisyenlerin ciddi bir şekilde ele alacakları bir kaynaktır. Aynı zamanda bu döneme meraklı okuyucularında dikkatle okuyup Yorumun devamı
KatılıyorumKatılmıyorumCevap Yaz
tebrizmir 08.02.2014 katılan 19 kişi, katılmayan yok
Bizans'ın XI.-XII. yüzyıllardaki askerî-siyasî tarihi bir yana, Türklerin Anadolu'yu yurt tutmaya başladığı dönemi, önemli bir tarihsel figür olan İmparator Aleksios'un kızının gözünden okuyabileceğiniz değerli bir kaynak eser.
KatılıyorumKatılmıyorumCevap Yaz
izmirli3519 30.05.2013 katılan 1 kişi, katılmayan yok
kitapta çoğu yerin eski adları kullanıldığı için yazar ayrıyeten bazı açıklamalarda bulunmuş. Buda okurken akıcılığı bozuyor fakat tarihe meraklı olanlar için roman tadında güzel bir kitap.
KatılıyorumKatılmıyorumCevap Yaz
Belkıs Erdoğan 12.05.2012 katılan 18 kişi, katılmayan yok
Türk tarihi açısından büyük önem arz eden Malazgirt savaşından sonra Bizans İmparatorluğunu, gelişen tüm savaşları, Türklerin Anadolu'da ki ilerleyişlerini ele alan yapıt Haçlı seferlerine de değinmesiyle gayet güzel bir çalışma. Malazgirt sonrası Anadolu ve Türk - Bizans ilişkilerini Haçlı seferlerine getiren tüm olayları işlemesi bakımından tüm meraklılarına tavsiye edeceğim bir yapıt.
KatılıyorumKatılmıyorumCevap Yaz
numenor 19.02.2012 katılan 1 kişi, katılmayan yok
Tarihi farklı bakış açılarından da değerlendirip ortak insani bir sentez çıkarmak her tarihçinin temel ilkesi olmalı. anadolu türk hakimiyetinin başlangıç yıllarını romalı gözüyle anlatan bu eser de tarih meraklıları için paha biçilmez bir kaynak. Yazarının doğu roma hükümdarlık ailesinin önemli bir ferdi olması, kaynaklara erişiminin kolaylığı ve olaylara bizzat şahit olması gibi avantajları da kaynağın önemini oldukça arttırıyor. Beni bu kitapta en çok etkileyen olay izmir fatihi ve bilinen en eski türk amirali çaka bey'in hikayesi oldu. selçuk hükümdarlık ailesine mensup çaka bey'in romalılara esir düşmesi, roma sarayında üstün beceriler göstererek en büyük asalet ünvanlarından birine sahip olarak, doğu roma imparatorluğu tahtında hak Yorumun devamı
KatılıyorumKatılmıyorumCevap Yaz
Serdar Akdağ 02.07.2011 katılan 2 kişi, katılmayan yok
İmparatorun kızının gözünden Bizansın Malazgirt sonrası dönemin siyasi ve askeri olaylarının anlatıldığı biraz yanlı olsa da yaklaşık 50 yılı içeren kitap.
KatılıyorumKatılmıyorumCevap Yaz
hermanni 11.12.2010 katılan 19 kişi, katılmayan yok
bizans tarihi literatüründe 1.el kaynak sayılır alexiad ama bizans tarihini daha doğru anlamak için bu kitabın yanında bide dönemin tarihini incelemiş olan akademik bir çalışmayı da okumak gerek..çogu yerde bilgi yanlışı var bahsettiği coğrafyaları gezip görmemiş ama üslubu babasına yönelik bir methiye gibi..
KatılıyorumKatılmıyorumCevap Yaz
Emrah Öztürk 10.10.2010 katılan 22 kişi, katılmayan yok
İşte bir başyapıt. Anadolu'nun Türklerin eline geçmesini bizans gözüyle seyretmenin heyecanını bu kitabı okuyarak yaşayabilirsiniz. Malazgirt savaşı sonrası Anadolu ve bizans'ın siyasi ve iktisadi durumunu o günleri yaşayan bir bizans prensesinin ağzından dinleyelim.
KatılıyorumKatılmıyorumCevap Yaz
İZZÜDDİN 18.09.2010 katılan 10 kişi, katılmayan 3 kişi
komnena'nın hatıraları Müslümanları aşağılayıcı bir yığın efsaneler yığınından ibaret olup,inanç ile ilgili motifler hristiyanlığın putperest ve bozuk itikadını gözler önüne sermektedir.Bir yığın yanlış bilgiyi ihtiva eden,Müslüman Türklere bazen Türk,bazen İsmaili,bazen Haceri ,bazen de barbar diyen bu komnena'nın bu kitabı akademik çalışmalar için ehemmiyeti ve bizansın haçlı seferlerine ,Müslümanlara bakışı gibi konular için önemi haricinde kesinlikle alanında sınıfta kalmış; hacimli ancak basit ve çocuksu bir kronik.
KatılıyorumKatılmıyorumCevap Yaz
selahattin_ay 15.04.2009 katılan 3 kişi, katılmayan 3 kişi
bizans oyunları,bizans üzerine oynanan oyunlar

Herhalde bu kitabı tarih meraklıları okur.hatta pahalı deyip almayabilirler. Alın veya almayın diye tavsiyede bulunamam.
Yazar imparator’un en büyük kızı.kırk yıla yakın imparatorluk yapan babasını anlatıyor.tarafsız olmaya çalıştığını söylese de ,olamadığı yerler bayağı yer tutuyor.dönemin bazı önemli kişilerini ayrıntılı anlattığı doğru.ama günlük hayatı,gelenekleri ayrıntılı anlattı, diyemeyiz. benim de asıl merak ettiğim böyle şeyler.yani o günler de yaşamış bir tüccar,bir esnaf o günlerde neler yaparlardı,ne yer ne içerlerdi,nerede eğlenir,nerede eğitilirlerdi.birbirleriyle ilişkileri nelerdi?....bunlar yok.durmadan dinlenmeden yapılan savaşların arasına serpiştirilmiş günlük hayatla Yorumun devamı
KatılıyorumKatılmıyorumCevap Yaz

 1 

Ana Sayfa | Yeni Çıkanlar | Çok Satanlar | Konu Başlıkları | Yazarlar | Yayınevleri | Arama | Üye Sayfası | Sipariş Takibi |
Ortaklık | Puan Kataloğu | Yardım | Kampanyalar | Kitap Dergisi | Sahaf | Tavsiye |
Bize Ulaşın | Bizimle Çalışmak İçinBasında Biz      


kitapyurdu.com'da ödeme seçenekleri olarak Visa, Master ve Dinners kartlar, Paypal, Havale, EFT ve Posta Çeki kabul edilmektedir.


kartlara taksit yapılmaktadır.
Tel: 0212-519-8720 Faks: 0212-5191584 Örnektepe mh. Pazaraltı sk. No:96 Sütlüce-İstanbul Türkiye
Gizlilik ve Güvenlik Politikası 104www.kitapyurdu.com