Anasayfa
internet kitapcılığında 15. yıl
 
Hoş geldiniz...
Yeni Ziyaretçi Kılavuzu
Ücretsiz üyelik için tıklayınız
Sepetinizde 0 ürün var.

 
Cepheye Giden Yol
Cepheye Giden Yol, Emir Kıvırcık10
1
10

Dostlarınızla paylaşmak için tıklayın


Emir Kıvırcık

GOA BASIM YAYIN

Onuncu Yıl Marşı’nın bir mısrasını değiştirerek sizin emeğinizi daha iyi ifade eden şu mısrayı yazdım: ‘Demir ağlarla ördük anayurdu dört baştan.’
- Mustafa Kemal Atatürk

Büyük Taarruz başladığında Behiç Bey Ankara hükümetinden bir telgraf alır:
"İş bu dakikada bütün millet fedakâr şimendifercilerimizi, Allah'tan sonra, kahraman ordumuzun yegâne muin-i zaferi (zaferin biricik yardımcısı) görmektedir."
İşte bu Kurtuluş Savaşı'nda Behiç Bey'in komutanı ve genel müdürü olduğu demiryollarının zaferin kazanılmasında oynadığı rolü ve payı en iyi anlatan ifadedir.

* * *"

İşte bu kitap Çanakkale Harbimizin ve Kurtuluş Savaşımızın lojistik zaferinin başındaki kahraman komutanın, Mustafa Kemal'in yakın arkadaşı Behiç Bey'in gerçek hikâyesidir."
- Turgut Özakman, Şu Çılgın Türkler'in yazarı

* * *"

Şimdi size Behiç Erkin'le ilgili bazı çarpıcı gerçekleri açıklayacağım. Bu ismi çoğunuz bilmiyorsunuz. Erkin (l876-l96l) kahraman bir asker. İstiklal Harbi'nde demiryolları genel müdürü. Ordumuza asker, silah, cephane, gıda sevkinde, yaralıların cephe gerisine taşınmasında tüm demiryollarını yönetiyor. Atatürk'ün sağ kollarından biri, İstiklal Madalyası sahibi. Cumhuriyetimizin Atatürk döneminde milletvekili ve Bayındırlık Bakanı oluyor."
-Emin Çölaşan SİTE:www.kitapyurdu.com


  %25   indirimli
Liste Fiyatı: 15,00  TL.Kitapyurdu Fiyatı:11,25  TL.
Tedarik süresi SATIŞ YOK(kitapyurdu.com'da SATIŞ DIŞI)Kazanacağınız puan: 24

Yayın Yılı: 2008
368 sayfa
Kitap Kağıdı
13,5x21 cm
Karton Kapak
ISBN:9944291330
Dili: TÜRKÇE
Bu üründen 51 adet satılmıştır.

İLGİLİ KONULAR:
Tarih > Siyasal Tarih


Yorum Tavsiye Hata Bildirim Webmaster

    Yorum Sayısı: 1-7/7


kombi 24.03.2013 katılan 2 kişi, katılmayan yok
Pek çoğumuzun haberi olmayan ancak Kurtuluş Savaşımızı derinden etkileyen demiryolları ile ilgili gayet hoş bir kitap. Bunun yanında yazar, yaşanılan devir ve ortam ile ilgili değişik bilgiler vererek de bizlerin dikkatini hep yukarılarda tutmaya çalışmış. "Almanlar Enver Paşayı önemli bir dergide kapak yapıp bazen Napeleon'a, bazen de Musa Peygambere benzeterek etkilemeye çalışıyordu." "Henüz 33 yaşında bir yarbay Osmanlıda bakan olamayacağı için 18.12.1913'te albaylığa, 05.01.19.14'te (18 gün sonra) tuğgeneralliğe terfi ettirilerek Harbiye nazırlığına getirilir"
KatılıyorumKatılmıyorumCevap Yaz
10ur54 27.10.2010 katılan 1 kişi, katılmayan yok
Atatürk’ün silah arkadaşı Behiç Erkin’in Osmanlı İmparatorluğu’nun son dönemlerinde başlayan demiryolu macerası ve kurtuluş savaşında can siper hane bir şekilde devam eden cepheye sevkıyat sıkıntısını gözler önüne sermektedir. Behiç bey zamanla yarışırken birde içeride ki insanlarla mücadele içerisine girmek zorunda kalmıştır. Behiç bey sayesinde demiryolları millileştirilerek Türkiye Cumhuriyeti tarafından yönetilmeye başlanmıştır. Kurtuluş Savaşı’na ilgi duyanların okuması gereken bir kitap olarak ön plan çıkmaktadır. Sıkılmadan kısa sürede okuyabiliyorsunuz. Tavsiye ederim.....
KatılıyorumKatılmıyorumCevap Yaz
masal2628 06.04.2009 katılan 4 kişi, katılmayan 1 kişi
Geçmişini tüm ayrıntılarıyla bilmek isteyen, ne tür güçlüklerin ve oyunların içinden çıkıp bugüne geldiğimizi görmek isteyen şu vatanın kıymetini bilen ve (yazık ki)bilemeyen tüm vatan evlatlarının okuması gereken bir kitap. Okuyup ders alınması gereken bir kitap. Şu çılgın türkleri okuyan insanların da zevk alarak okuyacaklarını düşündüğüm bir kitap. Net ve yalın anlatılmış... Okuyalım ki geçmişteki hataları tekrar etmeyelim, bu vatanı sonuna kadar savunalım türk evlatları olarak...
KatılıyorumKatılmıyorumCevap Yaz
Serkan_Özalp 18.01.2009 katılan 3 kişi, katılmayan 1 kişi
Kitap çok sade bir dille milli mücadeleyi gerçekçi bir şekilde anlatmış.Tarihin bilinmeyen yönlerini bu kitapta bulabilirsiniz.
Özet: Milli mücadeleye hangi şartlar altında gelindiğini ve kurtuluş şavaşındaki demiryollarının ne şartlarda işletildiğini anlatıyor.
İŞTE ÇARPIÇI ÖRNEKLER:
15 Ekim Uşi anlaşması Osmanlı devleti 12 ada ile birlikte Trablusgarp 'ı İtalyanlara bırakılıyor . II Dünya şavaşında Almanya tarafından işgal edilen 12 adalar Türkiye'ye hediye edilmek isteniyor İsmet İNÖNÜ bu öneriyi red ediyor. 1947 yılındaki Paris antlaşmasına göre adalar Yunanistana bırakılıyor.
Enver Paşanın giriştiği her şavaşta Osmanlı ordusunu perişan etmesi ve verdiği bir emirle kadınları bile askere çağırması.
Rus Kurmay Başkanını Yorumun devamı
KatılıyorumKatılmıyorumCevap Yaz
efendiserseri 08.11.2008 katılan 3 kişi, katılmayan yok
Ben okudum çok etkilendim. Hiç bu açıdan dinlememiştim milli mücadeleyi.
Herkesin okuması, öğrenmesi gerekli diye düşünüyorum.
KatılıyorumKatılmıyorumCevap Yaz
aysun_184 08.10.2008 katılan 2 kişi, katılmayan yok
GEREK BİRİNCİ DÜNYA SAVAŞI'NDA GEREKSE KURTULUŞ SAVAŞI'MIZDA,TÜRK'ÜN GELECEĞİNİ TAYİN ETMESİNDE BÜYÜK ÖNEME SAHİP OLANMÜHİMMAT VE İAŞELERİN CEPHEYE ULAŞTIRILMASINDA VE DEMİRYOLLARININ DÜZENE SOKULMASINDABAŞARILARA İMZA ATAN AMA GÖLGE ADAM GİBİ GERİDE KALAN BİR ŞAHSİYET,BEHİÇ ERKİN.TARİHİN DERİNLİKLERİNDE KALAN BİR KAHRAMANDIR BEHİÇ ERKİN.MUSTAFA KEMAL'İN YAKIN ARKADAŞLARINDAN VE ONUN TAKDİRİNİ KAZANMIŞ BİRİ.DAHA SÖZ SÖYLEMEYE GEREK VER MI?
KatılıyorumKatılmıyorumCevap Yaz
sınıföğr63 09.01.2008 katılan 2 kişi, katılmayan 1 kişi
aldım okudum çok harika bir kitap tavsiye ediyorum etkileyici ve aydınlatıcı
KatılıyorumKatılmıyorumCevap Yaz

 1 

Ana Sayfa | Yeni Çıkanlar | Çok Satanlar | Konu Başlıkları | Yazarlar | Yayınevleri | Arama | Üye Sayfası | Sipariş Takibi |
Ortaklık | Puan Kataloğu | Yardım | Kampanyalar | Kitap Dergisi | Sahaf | Tavsiye |
Bize Ulaşın | Bizimle Çalışmak İçinBasında Biz      


kitapyurdu.com'da ödeme seçenekleri olarak Visa, Master ve Dinners kartlar, Paypal, Havale, EFT ve Posta Çeki kabul edilmektedir.


kartlara taksit yapılmaktadır.
Tel: 0212-519-8720 Faks: 0212-5191584 Örnektepe mh. Pazaraltı sk. No:96 Sütlüce-İstanbul Türkiye
Gizlilik ve Güvenlik Politikası 104www.kitapyurdu.com