Anasayfa
internet kitapcılığında 15. yıl
 
Hoş geldiniz...
Yeni Ziyaretçi Kılavuzu
Ücretsiz üyelik için tıklayınız
Sepetinizde 0 ürün var.

 
Elifin Öküzü ya da Sürprizler Kitabı
Elifin Öküzü ya da Sürprizler Kitabı, Sevan Nişanyan8
4
10

Dostlarınızla paylaşmak için tıklayın


Sevan Nişanyan

KIRMIZI YAYINLARI

– Latince “kalem torbası” anlamına gelen “kalamar” ile bizim Arapçadan aldığımız kalem aynı kökten iki sözcük.
– İtalyanca “berber” saç değil sakal traş eden kişinin adı, “barbunya” ise aslında “sakallı” demek.
– Put Buddha’nın Eski Türklerdeki adı, “pagoda” ise Budist tapınaklarına verilen “putkede” adının Portekizcesinden Batı dillerine giren bir sözcük.
– “Boğaça” “ateşte pişmiş hamurişi” anlamına gelen Latince “focacia”dan, “fuel ise “yakacak odun” anlamında “focalia”dan geliyor. Birincisi İtalyanca, ikincisi Eski Fransızcadan İngilizce yoluyla Türkçeleşmiş.
– “Bukalemun” ile “pantolon”da Eski Yunanca “aslan” sözcüğü saklı.
– Farsça “beygir” “yük tutan”, “kevgir” “köpük tutan” “peşkir” ise “ön tutan” anlamına gelen bileşik isimler.
– “İrtica” sözcüğü (ve tartışması) Türkçeye 1909’da girmiş. Fransızca “écolé”den esintiler taşıyan “okul” ise Dil Devrimi bünyesinde 1934’te yaratılmış.

(…)

Kullandığımız sözcüklerin inanılmaz bir tarihi var.
Türk dilinin bilinen geçmişi 1300 yıllık. Oysa bugün kullandığımız bazı kelimelerin kökeni daha binlerce yıl öncesine dayanıyor.
“Üvendire” ve “evlek” gibi iki kadim Anadolu sözcüğüne 2800 yıl önce yaşamış olan Homeros’un destanlarında rastlıyoruz. “Aferin” deyimi Zerdüşt dininin 3000 yıllık kutsal metinlerinde “seni kutsuyorum” anlamıyla karşımıza çıkıyor…
Kimilerinin Amerikan icadı zannettiği “seks”, bizi Roma’nın henüz imparatorluk bile olmadığı bir devrin haremlik–selamlık düzenine geri götürüyor. 3000 yıl önce Fenikelilerin kendi alfabelerinin ilk harfine verdikleri “elif” adı ise 21. yüzyıl Türkiye’sinde popüler bir kadın adı olarak yaşamaya devam ediyor…
Sevan Nişanyan’ın bu şaşırtıcı kitabı 1000’i aşkın Türkçe sözcüğün inanılmaz tarihini, esprili ve kolay okunur bir dille anlatıyor, her gün kullandığımız sözcüklerin aralarındaki umulmadık köken ilişkilerini göz önüne seriyor. “ELİFİN ÖKÜZܔ, geniş bir tarih kültürüne ve titiz bir araştırmaya dayandığı halde okuması keyifli, tüy kadar hafif bir kitap. Dili ve sözcükleri sevenler için ideal bir armağan… SİTE:www.kitapyurdu.com


  %35   indirimli
Liste Fiyatı: 16,00  TL.Kitapyurdu Fiyatı:10,40  TL.
Tedarik süresi SATIŞ YOK(kitapyurdu.com'da SATIŞ DIŞI)Kazanacağınız puan: 24

Yayın Yılı: 2008
Kitap Kağıdı
234 sayfa
13,5x21 cm
Karton Kapak
ISBN:9759169978
Dili: TÜRKÇE
Bu üründen 88 adet satılmıştır.

İLGİLİ KONULAR:
Diğer > Dilbilim


Yorum Tavsiye Hata Bildirim Webmaster

    Yorum Sayısı: 1-3/3


zuzen 08.06.2009 katılan 27 kişi, katılmayan yok
Kelimelerin nerden geldiğine ilgi duyuyorsanız bu kitabı çok seveceksiniz. Daha önce bu tür bir kitap okumuştum, ama anlatımı çok tek düzeydi. Bu kelime şuradan, o kelime buradan gibi anlatıyordu. Aklımda hiç bir şey kalmadı.
Bu kitap hiç öyle değil. Anlatımı çok güzel ve içindeki karikatürler de okuduklarınızın aklınızda kalmasına yardımcı oluyor. Genel kültürü de çok geliştirdiğine inanıyorum.
KatılıyorumKatılmıyorumCevap Yaz
muratsabanoglu37 07.04.2014 katılan 1 kişi, katılmayan yok
Alakasız gibi görünen kelimeler arasındaki bağları, dünya dillerinin tarihi süreçte nasıl ve ne derece birbirinden etkileştiğini ve bir kelimenin diğer dillere transfer olurken nasıl evrildiğini merak ediyorsanız; kelime oyunlarından keyif alıyorsanız; ve Türkçenin aslında dünyanın en kozmopolit dili olduğunu ehlinden okumak istiyorsanız bu kitap tam size göre. Yoğun bir zamanıma geldiği için parça parça okuyabildim; lâkin tavsiyem en fazla 3 günde bitirmeniz, ve ara ara tekrar ederek şenlenmenizdir. Ben bazı kelimeleri ''yok artık!'' dercesine ağzım açık beynim şaşık vaziyette okudum. Israrla ve şiddetle herkese ve herkese tavsiye edilir.
KatılıyorumKatılmıyorumCevap Yaz
sacalli 11.04.2009 katılan 4 kişi, katılmayan yok
Günlük hayatta kullandığımız kelimelerin anlamlarını, nereden ne şekilde geldiğini merak ediyorsanız, Türkçemizi konuşurken ve yazarken kelimeleri tam anlamıyla kullanmak istiyorsanız etimolojik bir sözlük şart. Ancak bu kitapta yaklaşık 280 kelimenin tarihi, nereden ve nasıl geldiği, hangi kelimelerle akraba olduğu gibi konular işlenmiş. İlk sayfadan başlayıp okumanız da gerekmiyor ayrıca. Herhangi bir sayfasını açıp istediğiniz kelimenin gizemli serüvenine yolculuk yapabilirsiniz. Sözcük dağarcığınızın daha da gelişeceğini garanti edebilirim.
KatılıyorumKatılmıyorumCevap Yaz

 1 

Ürünün diğer baskıları için Tıklayınız

Ana Sayfa | Yeni Çıkanlar | Çok Satanlar | Konu Başlıkları | Yazarlar | Yayınevleri | Arama | Üye Sayfası | Sipariş Takibi |
Ortaklık | Puan Kataloğu | Yardım | Kampanyalar | Kitap Dergisi | Sahaf | Tavsiye |
Bize Ulaşın | Bizimle Çalışmak İçinBasında Biz      


kitapyurdu.com'da ödeme seçenekleri olarak Visa, Master ve Dinners kartlar, Paypal, Havale, EFT ve Posta Çeki kabul edilmektedir.


kartlara taksit yapılmaktadır.
Tel: 0212-519-8720 Faks: 0212-5191584 Örnektepe mh. Pazaraltı sk. No:96 Sütlüce-İstanbul Türkiye
Gizlilik ve Güvenlik Politikası 104www.kitapyurdu.com