Anasayfa
internet kitapcılığında 15. yıl
 
Hoş geldiniz...
Yeni Ziyaretçi Kılavuzu
Ücretsiz üyelik için tıklayınız
Sepetinizde 0 ürün var.

 
Vurun Osmanlı'ya
Bir Medeniyet Nasıl Yok Edildi?
Vurun Osmanlı'ya & Bir Medeniyet Nasıl Yok Edildi?, Osman Öndeş9
14
10

Dostlarınızla paylaşmak için tıklayın


Osman Öndeş

TİMAŞ YAYINLARI

"Hükümet-i mutlaka devrine ait tuğralar ve halkını tutsak eden hükümdarların methedilmelerini havi levhalar bulunmaktadır. Ekserisi en hasis bir çıkar amacıyla yazılmış ve kazdırılmış olan bu levha ve tuğraların bu haliyle bırakılması ve mesela Cumhuriyet fikriyle beslenen bir okulun kapısının üzerinde bir padişahın armasının ve methiyesinin bulunması kadar garip bir manzaraya, Cumhuriyetle idare olunan başka ülkelerin hemen hiçbirisinde tesadüf edilemez. Yetişecek neslin f ikirlerinde istibdadın en ufak bir eserini bile bırakmamak azminde bulunduğumuza nazaran bu gibi methiyelerin hâlâ mebânî-i resmiye ve milliyede kalması kabul edilemez."
TBMM II. Dönem Rize Mebusu Ekrem Rize

Osmanlı İmparatorluğu'nun çöküşünün hemen ardından Cumhuriyet Türkiyesi’nin ilk Büyük Millet Meclisi tutanaklarında millet olarak mazimize ve atalarımız olan Osmanlı İmparatorluğu’na karşı kin ve nefretini kusan bazı mebusların hitaplarına rastlanır. Bu olaylar arasında en utanç verici olanı; II. Dönem Milletvekilliği yapmış olan Ekrem Rize’nin hazırlayıp, muhtelif celselerde savunduğu ve yasalaşmasını sağladığı 1057 sayılı: “Türkiye Cumhuriyeti dahilinde bulunan bilumum mebânî-i resmiyye ve milliyye üzerindeki tuğra ve methiyelerin kaldırılarak yerine Cumhuriyet armasıyla Cumhuriyetin tarih-i kabulünün hakkettirilmesine dair” kanun olmuştur. Osmanlı İmparatorluğu’nun Türklüğü yok ettiğine inanan Ekrem Rize’nin, resmen uygulamaya girmesine neden olduğu bu yasa ile,Türkiye’de Osmanlı İmparatorluğu’ndan intikal eden tüm millî ve resmî binalardaki tuğra ve kitâbeler ağır tahribata maruz kalmış, kazınıp yok edilmiştir.

Osman Öndeş, Vurun Osmanlı’ya kitabıyla hâlâ yürürlükte bulunan, benzeri hiçbir medeniyette görülmemiş bu kanunun tarihî sürecini, sonuçlarını ve örneklerini pek çok fotoğrafla birlikte ilk defa anlatıyor SİTE:www.kitapyurdu.com
  %25   indirimli
Liste Fiyatı: 22,50  TL.Kitapyurdu Fiyatı:16,87  TL.
Tedarik süresi Aynı GünKazanacağınız puan: 34

Yayın Yılı: 2012
288 sayfa
Kitap Kağıdı
13,5x21 cm
Karton Kapak
ISBN:6050804195
Dili: TÜRKÇE
Bu üründen 167 adet satılmıştır.

İLGİLİ KONULAR:
Tarih > Türk-Osmanlı
Tarih > İnceleme-Araştırma

Vurun Osmanlı'ya
Bir Medeniyet Nasıl Yok Edildi?

Osman Öndeş
16,87  TL.
İKİLİ TEKLİF
Toplam 170,87  TL olan kitapları birlikte alın
154,37  TL ödeyin.
Bu ürüne ait diğer ikili teklifler
Ya da kendi teklifinizi kendiniz oluşturun

İLGİLİ ÜRÜNLER YAZARDAN KONUDAN
Geri
BU ÜRÜNÜ ALANLARIN İLGİLENDİKLERİ ÜRÜNLER
İleri

Babam Sultan Abdülhamid

Ayşe Osmanoğlu
12,37  TL.

Satılık İmparatorluk

Mustafa Armağan
12,00  TL.

Öteki Tarih - 2

Ayşe Hür
12,00  TL.

Amin

Gürkan Hacır
7,20  TL.

Taht Uğrunda Baş Veren Sultanlar

M. Çağatay Uluçay
9,10  TL.

Yorum Tavsiye Hata Bildirim Webmaster Video

    Yorum Sayısı: 1-7/7


El_Fakir 25.08.2014 katılan 1 kişi, katılmayan yok
Mükemmel bir kitap ne yazık ki biz bir zamanlar medeniyeti Avrupa da aramışız ve yüzlerce tarihi eser yok olmuş harap olmuş türab olmuş...Rabbim o günleri birdaha göstermisin.
KatılıyorumKatılmıyorumCevap Yaz
ber-kan 28.01.2013 katılan 4 kişi, katılmayan yok
gerçekten büyük bir emek ve özveri ile özenle hazırlanmış titiz bir çalışma. cumhuriyet ile beraber osmanlı dan kalma ne kadar belirti iz nişan varsa nasıl yok edildiğini tüm çıplaklığıyla gözler önüne seriyor, okuduğunuzda kendinize şunu sormadan edemiyorsunuz: acaba kaç millet vardır bizim gibi ecdadının izlerini silmeye çalışan ?
KatılıyorumKatılmıyorumCevap Yaz
thenocta 02.11.2012 katılan 31 kişi, katılmayan 1 kişi
Bana göre aslında gereksiz yere kullanılan çok fazla Osmanlıca yada Arapça kelime var zannetmiyorum ki bir çok insanın kelime dağarcığı bu kadar geniş olsun yani daha sade yazılabilir, anlatılabilirdi. Yine de okunması gereken kitaplardan ve unuttuğumuz değerleri hatırlatan bir kitap.
KatılıyorumKatılmıyorumCevap Yaz
Buğra Serdar Sarıaydın 23.08.2012 katılan 7 kişi, katılmayan 1 kişi
yeni ve çok titiz hazırlanmış bir kitap. 1057 numaralı kanun yüzünden yok edilen bir medeniyeti anlatıyor, sizde okuyun ve bilinçleşin derim
KatılıyorumKatılmıyorumCevap Yaz
Akın Taşpınar 29.01.2014 katılan 1 kişi, katılmayan yok
Hayretler içinde kalarak okuduğum bir kitap. Yeni kurulmuş bir devletin bunca sorunu varken bu kadar sıkıntı varken birilerinin nasıl düşmanca tavırlar sergilediğini gördüm bu kitapta. tarihin nasıl aşağılandığını insanların geçmişlerinden atalarından tarihi miraslarından nasıl nefret ettiklerini gördüm. Gördüm ve kendimden utandım..
KatılıyorumKatılmıyorumCevap Yaz
HarunSinanDemirdöven 07.09.2012 katılan 2 kişi, katılmayan yok
Okuduğunuzda sadece tarih içinde saklı ya da yeterince gün yüzüne çıkmamış bilgiler edineceğinizi düşünürken aniden bunun yanında sizi inciten Türk oluş ve Osmanlı dan geliş hislerinizin kanadığı bir duygu yoğunluğu içerisinde kalıyorsunuz.
KatılıyorumKatılmıyorumCevap Yaz
Toprak Tan 07.09.2012 katılan 2 kişi, katılmayan yok
Osman Öndeş'in titiz çalışmalarından biri. Bir medeniyetin kendi evlatları tarafından hem de resmi kararlarla nasıl yok edildiğini ortaya koyuyor. Belgeler ve fotoğraflarla. Avrupa'ya özenen Türkiye'nin kendini inkar süreci bir bakıma. Sultanahmet'te Nuruosmaniye'de ve daha pek çok yerde hala bulunması gereken eserler yerlerinde yoklar. İşte planlı tahribat sonucu. Avni Paşa'dan sonra Öndeş'in ikinci bombası. Ancak anlatım biraz daha edebi olabilirdi. Tek eksiği budur.
KatılıyorumKatılmıyorumCevap Yaz

 1 

İLGİLİ KAMPANYALAR
İlgili Kampanyalar

Sibel Eraslan

Zemzem'in Annesi Hazreti Hacer kitabını sizler için imzaladı

Ana Sayfa | Yeni Çıkanlar | Çok Satanlar | Konu Başlıkları | Yazarlar | Yayınevleri | Arama | Üye Sayfası | Sipariş Takibi |
Ortaklık | Puan Kataloğu | Yardım | Kampanyalar | Kitap Dergisi | Sahaf | Tavsiye |
Bize Ulaşın | Bizimle Çalışmak İçinBasında Biz      


kitapyurdu.com'da ödeme seçenekleri olarak Visa, Master ve Dinners kartlar, Paypal, Havale, EFT ve Posta Çeki kabul edilmektedir.


kartlara taksit yapılmaktadır.
Tel: 0212-519-8720 Faks: 0212-5191584 Örnektepe mh. Pazaraltı sk. No:96 Sütlüce-İstanbul Türkiye
Gizlilik ve Güvenlik Politikası 101www.kitapyurdu.com