Anasayfa
internet kitapcılığında 15. yıl
 
Hoş geldiniz...
Yeni Ziyaretçi Kılavuzu
Ücretsiz üyelik için tıklayınız
Sepetinizde 0 ürün var.

 
Doğan Büyük Türkçe Sözlük
Doğan Büyük Türkçe Sözlük, D. Mehmet Doğan10
5
10

Dostlarınızla paylaşmak için tıklayın


D. Mehmet Doğan

PINAR YAYINLARI

Büyük Türkçe Sözlük, ilk defa 1981’de yayınlandı. Hazırlayıcısı, işe yarar bir sözlük bulumamaktan şikâyetçiydi ve öncelikle kendi ihtiyacını gözeterek bir sözlük çalışmasına girişmek zorunda kalmıştı. Bu mecburiyetin eseri, 1981’de okuyucu ile buluştu. Gördüğü ilgi, ihtiyacın yaygınlığı hakkında fikir veriyordu. Büyük Türkçe Sözlük, yayınlandığı zaman sözlük anlayışındaki farklı yaklaşımı ile kendini kabul ettirdi. Kelimeleri şu veya bu sebeple sözlük dışında bırakmayan, kullanılma ölçüsüne göre değerlendiren; tariflerde resmî-ideolojik tarafgirliklerden uzak duran tavrıyla bilhassa dikkati çekti.
Büyük Türkçe Sözlük’ün Türkiye’de sözlük alanının tanziminde belirleyici rolü, şimdi daha iyi fark ediliyor. Son bir kaç yıl içinde, Cumhuriyet döneminin resmî/yarıresmî sözlüğü yenilendi, genişletildi ve böylece yayınlandı. Bu bile, 1945’te ortaya konulan daraltılmış teklif/telkin sözlüğü anlayışının terk edilmek zorunda kalındığını göstermektedir. Artık az sayıda "öztürkçe" kelime ile yetinme veya övünme zihniyeti tarihe gömülmüştür. Dikkati çeken bir başka husus da, Kurum sözlüğünün uzun zamandır iki cilt olarak yayınlanma düşüncesinden vaz geçilmesi, Büyük Türkçe Sözlük gibi tek cilt olarak sunulmasıdır. Bu baskıda biçim yönünden de Büyük Türkçe Sözlük örneğinin ne ölçüde etkili olduğu görülebilmektedir.


  %25   indirimli
Liste Fiyatı: 75,00  TL.Kitapyurdu Fiyatı:56,25  TL.
Tedarik süresi SATIŞ YOK(TÜKENMİŞ)Kazanacağınız puan: 108

Yayın Yılı: 2009
1830 sayfa
Şamuha Kağıt
17x24,5 cm
Ciltli
ISBN:9753522207
Dili: TÜRKÇE
Cd Eki İle Birlikte
Bu üründen 291 adet satılmıştır.

İLGİLİ KONULAR:
Başvuru Kitapları > Sözlük-İmla Kılavuzu
 
 
 


Yorum Tavsiye Hata Bildirim Webmaster

    Yorum Sayısı: 1-10/17


hakiroğlan 04.04.2012 katılan 6 kişi, katılmayan 1 kişi
tdk sozlukleri falan hikaye turkiyenin en saglam sozlugu alacaksaniz kesinlikle bunu alin.
KatılıyorumKatılmıyorumCevap Yaz
edaebrar 25.03.2012 katılan 1 kişi, katılmayan 2 kişi
müthiş bir sözlük..insan bırakmak istemiyor.yanında cdsi de var..çok faydalı..
KatılıyorumKatılmıyorumCevap Yaz
zeynepcerrah 04.12.2011 katılan 28 kişi, katılmayan 1 kişi
Kelime seçimi ve değerlendirmeleri yerinde ve faydalı olan; farklı bakış açılarının sonucu olarak mevcut dili daraltmaktansa kullanımını çoğaltmayı hedefleyen sözlüğün CD eki ile elektronik ortamda da Türkçe’nin zevkini yaşama imkânı sunması, artılarına birini daha ekliyor.
KatılıyorumKatılmıyorumCevap Yaz
csycevik 18.09.2011 katılan 15 kişi, katılmayan 1 kişi
Bu sözlük piyasada mevcudu bulunan diğer sözlüklere nazaran çok müstesna bir yere sahip. Kelimelerin izahı ve menşei TDK Sözlüğünden daha isabetli. Şemseddin Sami Bey'in başlattığı gelenekte M. Doğan mümtaz bir yer işgal ediyor. Bu eser mutlaka kütüphanenizde bulunmalı.
KatılıyorumKatılmıyorumCevap Yaz
devrimV 16.07.2011 katılan 2 kişi, katılmayan 1 kişi
oldukça özenle seçilen kelimelerle açıklanır kelimelerin manası...her an çalışma masamızda elimizin altında durması gerekendir..eski-yeni sözcük tartışmalarına da verilmiş en iyi cevaptır...
KatılıyorumKatılmıyorumCevap Yaz
leon420 04.03.2011 katılan 5 kişi, katılmayan 1 kişi
Çok kaliteli bir sözlük. Arayıp da bulamadığım kelime pek olmuyor. Ayrıca baskısı da oldukça güzel.
KatılıyorumKatılmıyorumCevap Yaz
paizen 28.02.2010 katılan 6 kişi, katılmayan 1 kişi
iddia ediyorum ki, türkçe dili ile alakalı en kapsamlı eser olduğunu tdk'nın sözlüğünü ve buna benzer pekçok hacimli sözlüğü incelemiş biri olarak söylemekten çekinmem. türkçe diline olan saygınızı arttıracak.
KatılıyorumKatılmıyorumCevap Yaz
VisaleDoğru 31.12.2009 katılan 7 kişi, katılmayan 1 kişi
TDK'nın uydurma kelimelerle Türkçeyi kirletmesiyle beraber Türkçe sözlüklere karşı doğan güvensizliğimi D. Mehmet Doğan'ın hazırlamış olduğu bu eşine az rastlanır sözlük giderdi. Kelimelerin etimolojik kökeni ve şapkaların kullanımı çok yerinde olmuş.

Kitapta eleştirebileceğim noktalar ise Türkçe dilbilgisine ayırılmış özel bir sayfanın bulunmaması. Bunun dışında bir iki yerde imla hatasına rastladım. Yayınevinin özellikle sözlük basımında daha titiz davranması gerektiği kanaatindeyim.

Bu kadar kusur kadı kızında da olur dedikten sonra, bu sözlüğü Osmanlıca kelimelerin ağırlıkta olduğu metinleri okuyan herkese öneriyorum.
KatılıyorumKatılmıyorumCevap Yaz
kesdi 27.12.2008 katılan 8 kişi, katılmayan 2 kişi
Çok geniş ve güzel bir sözlük olmasına rağmen kağıdının bu kadar ince olması beni şaşırttı, adeta arkası görünecek derecede ince olan sayfalara zarar vermeden çevirmek için özel çaba sarfetmek gerekiyor. Belki bu kadar çok sayfayı ince kağıda basarak, sözlüğün kalınlığını ve ağırlığını azaltmak istemiş olabilirler.

Ama sözlüğün kapsamı ve içeriği gerçekten harika. Her evde bulunması gereken bir kaynak.

KatılıyorumKatılmıyorumCevap Yaz
smerta 31.08.2008 katılan 6 kişi, katılmayan yok
Çin vatandaşı bir arkadaşıma yardımcı olmak niyetiyle aldım, daha önce onun için bir kaç sözlük denemiştim, içlerinde TDK nın sözlüğü de var. Kzakça-Türkçe sözlük çalışmasının içinde bulunmuş biri olarak bir sözlük ancak bu kadar iyi hazırlanabilir dersem hata etmiş olmam.
KatılıyorumKatılmıyorumCevap Yaz

 1  2  İleri

Ürünün diğer baskıları için Tıklayınız

Ana Sayfa | Yeni Çıkanlar | Çok Satanlar | Konu Başlıkları | Yazarlar | Yayınevleri | Arama | Üye Sayfası | Sipariş Takibi |
Ortaklık | Puan Kataloğu | Yardım | Kampanyalar | Kitap Dergisi | Sahaf | Tavsiye |
Bize Ulaşın | Bizimle Çalışmak İçinBasında Biz      


kitapyurdu.com'da ödeme seçenekleri olarak Visa, Master ve Dinners kartlar, Paypal, Havale, EFT ve Posta Çeki kabul edilmektedir.


kartlara taksit yapılmaktadır.
Tel: 0212-519-8720 Faks: 0212-5191584 Örnektepe mh. Pazaraltı sk. No:96 Sütlüce-İstanbul Türkiye
Gizlilik ve Güvenlik Politikası 104www.kitapyurdu.com