Toplam yorum: 1762155
Bu ayki yorum: 13197

E-Dergi

melenkale tarafından yapılan yorumlar

11.01.2019

Edebiyat, felsefe, siyaset, sosyalizm, bireycilik gibi araya sıkıştırılmış kavramlarla düşünce yetiniz hareketlenirken, alt sınıfa mensup Martin Eden'in bir burjuva kızına duyduğu aşkla başlayan yazar olma serüvenini ve sınıf atlama hevesini yer yer içiniz burkularak ve bu uğurda harcanan azme hayran olarak dağılarak okuyorsunuz. Burjuvazinin ikiyüzlü, sığ, çıkarcı yüzünü tam dozunda bir gerçeklikle gözler önüne seriyor London..
07.01.2019

Diğer kitapları kadar merak uyandırıcı olmasa da konu bakımından ilgi uyandırıcı.
07.01.2019

Stefan Zweig yarattığı karakterleri öyle sade ve yalın bir dille anlatıyor ki, okuyucu kendi kafasında aynı psikolojiyi kendi hayal gücünü de katarak yaşayabiliyor. Satranç inanılmaz bir psikolojik roman. Bittiğinde üzerinde düşündüklerinizi, bu kadar kısa bir kitabın yapabildiğine hayret ediyorsunuz.
07.01.2019

Mutsuzluk, umutsuzluk, tükenmişlik, amaçsızlık, saplantı.... Bütün bu olumsuz düşünce zinciriyle içini boşaltmak isteyen bir yazar; Stefan Zweig. Dil güzel, anlatım güzel.
07.01.2019

Felsefik ve psikojik açıdan okuyucuyu besleyen dolu dolu bir kitap. Dr. Breuer ve Nietzche’nin karşılıklı ruh çözümlemeleri büyüleyici. Her ne kadar olayların hatırı sayılır bir kısmı kurgu olsa da tarihi şahsiyetler hakkında epey bir fikir ediniyorsunuz. Bence Nietzche’nin kendi kitaplarını okumaya niyetli olanlar bu kitapla ön hazırlık yapabilirler. Yalom harika bir yazar.