Toplam yorum: 1985255
Bu ayki yorum: 16423

E-Dergi

cinna24 tarafından yapılan yorumlar

20.09.2019

Asimov gerçekten büyük bir usta. Serinin diğer kitaplarını da okumayı planlıyorum. Kurguyla gerçeğin iç içe geçtiği bir yapıt.
20.09.2019

Bu türde yazılmış diğer eserlerin yanında ismi pek anılmayan bir kitap, bu yüzden de değerinin yeterince bilinmediğini düşünüyorum. Arka kapakta da bahsedilen eleştirilere her ne kadar katılıyor olsam da, kitabı bu satırlara indirgeyerek değerlendirmek hatalı olur. Aşk kadar insan-doğa ilişkisi, eskiyle yeninin çatışmasından doğan sorunlar, siyaset, sanat vb konulara da değiniyor ve pek çok konuyu sorgulamanıza yol açıyor. Karakterlerin psikolojilerine girilmesi ve edebi bir dil kullanılması da başka güzel yanları.
02.05.2019

Kitap iki bölümden oluşuyor: İbni Sina ve İbni Tufeyl'in yazdıkları. Özellikle İbni Tufeyl'in yazdığı Hay bin Yakzan için almıştım. O yüzden o bölümden başladım. Kitap akıl yoluyla Tanrının bulunabileceğini anlatırken, dönemin evren tasavvuru hakkında da fikirler sunuyor. Issız adada yalnız yaşayan Hayy'ın ulaştığı vargılarla, halkın yaşadığı adada inanılan Elçi'nin öğretileri pek çok noktada uyum sağlıyor. Ancak ayrıldıkları noktalar da var. Mutlaka okunmalı.
02.05.2019

Öğrencilerimin keyifle okuduğu, seçimleri okuyucunun yaptığı güzel bir kitap.