Toplam yorum: 1895727
Bu ayki yorum: 22266

E-Dergi

Arazi45 tarafından yapılan yorumlar

02.03.2019

Genel Türk Tarihi deyince akla ilk gelen yapıt. En son 1981'de basılmış, uzun yıllardır karaborsadaydı, Türklerin tarihiyle ilgilenen herkesin okuması gereklidir.
25.04.2018

Umarız bütün Türk klasikleri yayımlanır, kitabın yalınlaştırılması çok güzel olmuş, özgün şekli hiç bozulmamış, bu serinin de “Modern Klasikler” serisi gibi sürekli sürmesini istiyoruz. Birçok Türk klasiğini kısaltma, yalınlaştırma derken gerçeğinden kopuk, farklı bir kitap gibi okuyorduk, iyi ki İş Bankası Kültür Yayınları var.
05.12.2017

Kurtuluş Savaşıyla ilgili olağanüstü bir kaynak! Tayyib hoca döneminin önemli tarihçilerinden birisidir. Kitabın bir diğer özelliğiyse 1959'da yayımlanan birinci ciltle, 1965'te yayımlanan ikinci cildin “tıpkıbasım” olarak yazısıyla, dizgisiyle birebir aynı kitapta toplanması. Kurtuluş Savaşıyla ilgilenenler belgeliklerden derlenen kimi belgelerle ve Nutuk'tan kimi alıntılarla yazılan bu kitabı sevecektir. Kitabın sonunda da eski baskıdaki dizini var. Herkese önerilir. Burada “karton kapak” denmiş; ancak kitap ciltli.
18.11.2017

Müzik kuramlarıyla ilgili hiçbir bilginiz yoksa size ağır gelebilir. Ben temel müzik bilgisi/kuramları için almıştım; ancak önce başka yapıtlarla temel kuramları, terimleri öğrenmem gerekecek. Yazar, Türk müziğinin önemli ustalarından biridir. Kitap, 1981 baskısının tıpkıbasımı, kitabın sonunda da temel Türk müziğiyle ilgili yapıtların notaları var. Müzik bilgisi olan kişilere hitao edecek bir kitap genel okuyucuya ağır gelebilir ki bana ağır geldi. Yine de Türk müziğiyle ilgilenen herkeste bulunması gereken bir yapıt olduğunu düşünüyorum. Dili de yazıldığı dönem için duru olsa da günümüz Türkçesine göre düşününce biraz ağır gelebilir.
21.09.2017

Arkeoloji ve özellikle de Protohistorya ve Ön Asya Arkeolojisi bölümlerindeki öğrencilerin okuması gereken bir yapıt. Konuyla ilgili hiçbir bilgim olmamasına rağmen, Mezopotamya'yı ve genel Eski Çağ toplumlarının siyasi tarihini öğrendim. Kitaptaki görseller de anlamamıza yardımcı oluyor. Kısa olması, genel okuyucuya hitap etmesi ve dizini kitaptan herkesin her zaman yararlanmasına olanak tanıyor.