Toplam yorum: 2329097
Bu ayki yorum: 153

E-Dergi

Yasin Aykanat tarafından yapılan yorumlar

24.06.2018

Endülüs Fatihi olan Tarık b. Ziyad hakkında merak edilen herşeye cevap bulabileceğiniz bir kitap. Keskin zekası ve mütevazi kişiliği ile insanların gönlüne giren bir komutan...
24.06.2018

Akif' i anlatmaya bu kitap gibi onlarca kitabın sayfaları yetmezken ben burada hangi kelimeleri bir araya getirip de bir şeyler anlatabilirim. Okuyunuz efendim, okuyunuz ki yüreğiniz Akif gibi çarpsın. Hayalleriniz öteleri aşsın. Yeis bataklarından kurtarın kendinizi. Haykırın İslam'ın adını.
Kıymetli şair için...
24.06.2018

Kitabı elime aldığım zamandan itibaren askerimize polisimize Rabbim yardım etsin, başımızdan eksik etmesin diye dualar ederek okudum.
Gerçek bir hikaye ve bunun gibi nicesi gerçekleşmiştir. Aslında hikaye değil gerçeğin ta kendisi.
"Ben savaşta mürekkeple değil, kanla yazılmış kitap okudum. Böyle bir kitaptan sonra uydurmalara dayanamam."
24.06.2018

Kitap 1940'larda Yugoslavya da geçiyor. Birbirlerine sevdalı iki gencin hikayesi aynı zamanda. Aferdita; öğretmen olmak için yanıp tutuşan bir genç kız, Fikret ise tıbbiyeli. Ama savaş başlayıpta Naziler Fikret'in okulunu bombalayınca, Fikret vatanı için sevdiklerini arkasında bırakıp Bajgora Dağlarına çıkar. Tek hayali sevgilisine özgürlüğü getirmektir. Yanında ise Aferdita'nın abisi Arben vardır.
Aşk ve umut olsa da en çok acı, soykırım ve ölüm var. Nazi kamplarında yaşanan bütün çirkinliğiyle ortaya dökülmesede okuyucuya güzel bir şekilde aktarılmış.

Solgun Karanfil; bir aşkın, bir işgalin, bir soykırımın romanıdır. İki Müslüman Arnavut gencin aşkıyla başlıyor. Daha sonrasında okuru savaşla yüzleştiriyor ve soruyor: “Yaşanmışlıkları kaybetmek mi daha zor, yoksa hayalleri mi?”
24.06.2018

"Küçük Adam" bir insan tipidir yada "insan" olmayı bile başaramamış, okumayan, düşünmeyen, haberlerde dinlediği herşeye hemen inanan, sorgulamayan, kendi potansiyelinden habersiz, hedefleri olmayan, aslında neye oy verdiğini bilmeyen ama hemen herşey hakkında konuşabilen iki ayaklı bir varlıktır. Bu varlıkların çokluğu kitleleri ve yığınları oluşturur ki bir ülkenin kaderini büyük oranda bu az bilip çok inanan yığınlar belirler. Bu küçük adamların en belirgin özelliklerinden biri de çok şikayet ve eleştiridir. Birşeyler düzeltmeye gelince gereken çabayı göstermekten kaçarlar... Çözüm ise tabiki eğitim; güçlü ve etkin eğitim sistemi, donanımlı öğretmenler ve bilinçli anne babalar...