Toplam yorum: 2330896
Bu ayki yorum: 547

E-Dergi

Mevlüt DEMİRASLAN tarafından yapılan yorumlar

22.07.2008

Çalışmaya katkıda bulunanlardan mesala Atabek psikolog, Çotuksöken filozof, Şengör jeolog, Şenel her dalda oynar (tarih, ekonomi vb.), Yıldırım bilim felsefecisi, Dawkins en önemli vasfı ateistliği. Kısacası içerisinde biyolog ve ilahiyat uzmanı olan galiba yok. Bu çalışmanın ciddiyetini çalışmaya katılanların uzmanlık alanları gösteriyor. Hepsinin ortak noktası ateizmi savunuyor olmaları. (Ropörtajlarını ve eserlerini okuyanlar bilir.) Bu kitabı okuyanlar şunu göreceklerdir ki kitap felsefenin şiddetle karşı olduğu kör inanç ve bağnazlığı savunuyor. Bu kitap aynı zamanda bana Hegel'in tez-antitez-sentez görüşüne Marx'ın getirdiği yorumu hatırlatıyor.
09.07.2008

Osmanlı bildiğimiz pencerenin dışında bize yeniden tanıtırken bugünle de bağlantılı anlatıyor. Osmanlının varlığını ve gücünü halen yoğun birşekilde hissettirdiğini vurguluyor. Unutulanları veya unutturulanları hatırlatıyor.
09.07.2008

Klasik tarihi romanların dışına çıkıyor. Romanda olsa sonuna küçük bir sözlüğün eklenmesi gerektiğini düşünüyorum. Ölümsüzlüğü de sorgulayan yazarın diline alışanlar için sıradışı bir roman.
09.07.2008

Yazar Türkiye'yi bizlerden daha iyi tanıyor. Küçümseme, alay gibi yöntemler yerine tarafsız kalmayı tercih ediyor. Ülkemiz hakkında çok kapsamlı olan bu kitabı mutlaka bu hepimizin okuması gerekir.
04.05.2008

Birinci ciltle birlikte okunması gerekiyor. Nibelung'lar Destanı'nın bir bölümü ilk ciltte. Ayrıca Nibelung'lar Destanında da karşılaştığımız Avrupanın en önemli destan kahramanlarından Bern'li Dietrich'in hayatınıda ayrıca anlatıyor. Bu ciltte Hun kağanı Attilla'nın aslında bizim hayatımızdan çok Cermenlerin hayatının bir parçası olduğunu anlama fırsatı buluyoruz. Avrupa'nın en güzel ve önemli destanı nesir olarak çok akıcı bir üslupla anlatılıyor. Kahramanlık öykülerini sevenlerin hiç sıkılmadan okuyabilecekleri bir eser.