Toplam yorum: 1891579
Bu ayki yorum: 18115

E-Dergi

meçhul1453 tarafından yapılan yorumlar

13.03.2019

N.Topçu için her ne kadar "vahdeti vucudçu" denilse de; Kitapta kullanılan ifadeler yer yer panteizme gidiyor. Zira mistisizmde hakkı batıldan ayıran net çizgiler yok, her şey birbirine karışıyor! Ve haliyle İslamla hiç alakası olmayan sokrat için "şehadet" ifadesi kullanılabiliyor! Mistisizm dışında anlatılan şeylere ise diyecek bir şey yok. İstifade edilmeye uygun.
22.02.2019

Genel olarak kitaba "iyi ve güzel" diye yorumlar yapılmış. Kitap güzel mi, Kitabın dili sade ve anlaşılır mı? Evet kitabın dili sade ve anlaşılır. Peki ama içeriği tatmin edici mi? Şahsen beni pek tatmin etmedi.
06.02.2019

Dil bölmnde yazar (türkçe dışında) anadilde eğitime (daha doğrusu kürtçeye) karşı olduğunu açkça söylüyor. Sebebi ise kürtçe lehçler, farklı diller gibiymiş! Türkçedeki lehçeleri bile anlmadığını söyleyen yazarın bu bahaneye sarılması komik. Zira yazar kürtçe bilmiyor ve kürtçe bilmeyen türk okuyucuyu ideolojik olarak pohpohluyor. ktabın her tarafı ingilizce kelimlrle dolu.! Yazar bireysel znginliği svunuyor ve timur kurandan alıntı yparak gçmişte bireysel zenginlik sahibi olamamamızın suçlusunu islam hukuku olarak gsteriyor. Neredeyse tüm ekonomisi tarıma dayalı olan halkın elinde kendi arazisi olmadığını, bunun nedeninin de devlet ve kut inancı olduğunu neden söylemiyor? Aman türklüğe halel gelmesin diye ideolojik olarak hareket edilince ortaya böyle şeyler çıkıyor!
28.07.2018

Kitabı Bosna gezi yarışması vesilesiyle okudum ve bizzat gidip köprüde gezdim. Kitapta insanların kahve/sigara içtikleri yer diye anlatılan yerin aslında namazgah olduğunu, kitabe diye anlatılan yerin aslında kıblegah olduğunu, köprü isminin Sokolovic Mehmed Paşa Köprüsü olduğunu orada öğrendim..! Bu Kitabın en belirgin özelliği; sırp zihniyetinin Osmanlı'ya bakışını yansıtması. Bu yüzden yanlı ve yanlış bilgi vermesi "masum sırp köylülerine Osmanlı askerlerinin yaptıkları zülümler vs"... Kitabın artısı: iyi bir kurguya sahip ve kolayca okunuyor olabilmesidir!
15.05.2018

Hediye etmenize gerek yok. Param varken alıyorum. Sonra kendim kullanıyorum. Gayet güzel