Toplam yorum: 1921326
Bu ayki yorum: 15116

E-Dergi

fuatagram tarafından yapılan yorumlar

15.08.2019

Schopenhauer’ın felsefesi tüm yaşamımızın daha iyi olabileceği görüşünden yola çıkıyor. Madem bir kez dün­yaya geldik, ömrümüzün yıllarıyla başa çıkmamız gerekiyor. Önerileri çabuk hazları yeriyor, ama büyük çaba göstererek buna kat­lanana da entelektüel mut­luluk vaat ediyor. Düşünce tarzının karamsar ve alaycı havasına katlanmak kolay değil, ama ardından büyük bir dâhinin havaifişek gös­terisiyle ödüllendirileceksiniz.
15.08.2019

Hayatı boyunca satılan, ezilen, oradan oraya bir eşya gibi götürülen Dilber'in Kafkasya'dan başlayarak Mısır'a kadar uzanan esaret hikâyesidir… İnsanların hayvan gibi alınıp satılamayacağı, esir dahi olsa her insanın duyguları, hayalleri ve bir kalbi olduğu, Osmanlının burjuva sınıfının köleliğe bakış açısı ve yaşlı kuşakla genç kuşağın çatışmasını okuyacaksın…
31.07.2019

Farabi'ye göre İslam'ın çeşitli anlaşılma biçimleri veya anlaşılma seviyeleri mevcut olabilir ve nitekim de mevcuttur. Bu seviyelerden biri, onu üzerinde hiçbir ciddi zihinsel, akılsal işlemde bulunmadan gelenekçilerin savundukları biçimde olduğu gibi harfi harfine almak ve anlamaktır. Bu, sokaktaki insanın, sıradan insanın, Platon'un sözleriyle 'gözüyle görmediği, eliyle tutmadığı şeyleri anlamakta güçlüğü olan 'insanın, duyularından akla, sezgiye yükselmemiş ve yükselemeyecek olan insanın anlama biçimi ve seviyesidir.
31.07.2019

Profesör Charlotte Brontë'nin Brüksel'deki kendi yaşam tecrübesini yansıtan ve zamansız ölümünden sonra yayımlanan ilk romanı. Jane Eyre gibi daha sonraki çalışmalarında mükemmelleştirdiği anlatı stiline ve karakterizasyonuna bir öncü olarak bakıldığında, roman Brontë'nin bir erkek perspektifinden bir aşk hikayesi tasviridir. Aşk, kimlik, özgürlük ve bağımsızlık konularını inceleyen Profesör, Charlotte Brontë'nin önemli bir eseridir.
29.07.2019

Öğretmen yeğenimin tavsiyesi üzerine aldım. güzel olduğunu düşünüyorum...