Toplam yorum: 2333798
Bu ayki yorum: 3527

E-Dergi

recepbaser tarafından yapılan yorumlar

18.03.2010

Yazar bu kitabıyla Türkiye'de 'undeground' romanın öncüsü olarak kabul ediliyor.
Ben yazarı; anlatımı, kahramanları ve hikâyesi ile İngiliz romancı "Nick Hornby"ye çok benzettim. Bülent Akyürek te Nick Hornby gibi oldukça karanlık, karmaşık bir üslup kullanmış. Yazarın 'sokak köpekleri'ne ithaf ettiği, 'Üç kişilik aşk' teması üzerine kurgulanan roman oldukça başarılı.
17.03.2010

Kitap, Puşkin'in Rus ordusuyla birlikte Erzurum'a yaptığı yolculuğun izlenimlerinden oluşuyor.
Tiflis'ten başlayıp; Gürcistan, Ermenistan, Kars ve Erzurum güzergâhının anlatıldığı kitap, ümit edildiği üzere Türklerin misafirperverliğinden bahsetmeyip; Türkiye'deki veba salgınından, Türklerin kendisini sürekli olarak doktor sanmasından ve Erzurum kalesinde dalgalanan Rus bayrağından bahsediyor..

''Savaşa yalnız kahramanlıkları anlatmak için katılmak benim adıma hem kendimi beğenmişlik, hem yakışıksız bir şey olurdu. Ben askeri düşünceye katılmam. Bu benim işim değil.'' diyen Puşkin'in Erzurum gözlemleri oldukça başarılı bir gezi-hatıra örneği olmuş..
15.03.2010

Akıllıca düşünülmüş, yazarın kıvrak zekâsı belli ancak, üç öyküden oluşan kitapta çok kasvetli bir hava hakim! Kimi öyküsü oldukça lümpen (Ad, burun), kimi öyküsü ise bohemlikten ileri gidememiş (jaguar güneş altında).
Genel anlamıyla insanı biraz sıkan bir kitap olmuş. Dil insanı oldukça yoruyor! Kitaptan aklında ne kadar şey kaldı derseniz, yok denecek kadar az. Allah'tan incecik te (70 sayfa) hemencecik bitiveriyor...
12.03.2010

Kitapta yazarımız, mağaralarda yaşayan ilk insanlardan; günümüzün modern çalışan kentli insanlarına kadar olan süreçteki kadın erkek ilişkilerini masaya yatırıyor ve eğlenceli bir üslûpla teşhislerde bulunuyor.
Geçmişten günümüze kadın erkek ilişkilerini gözlemlemek, davranışların altında yatan asıl amaçların neler olduğunu, gerçekte ne denilmek istenildiğini görmek oldukça keyifli. Kimi zaman hanımlar gülüyor, kimi zaman beyler sinirleniyor.. Ben Ayşenur Yazıcı'yı sevdiğimden dolayı alıp okudum. Sıkıcı olabilecek bazı noktaları bu sayede belki görmezden geldim, bilemiyorum.. Ancak okunulası, hoş bir kitap..
(kitapta beni rahatsız eden tek nokta bazı paragrafların, sayfaların sonlarında parantez içinde "bunu okuyan erkekler şimdi şöyle yaptı.. Kadınlar harekete geçti.. bana sinirlendi.. gibi okuyuca doğrudan bitmez tükenmez mesajlar göndermesi!)
27.02.2010

Kitap; Victor Hugo, Nietzsche, VIII. Henry ve daha birçok dünya liderleri ve fikir önderlerinin sevgililerine yazdıkları evlenme teklifi mektuplarından oluşuyor.
Mektuplar dönemler halinde ayrılmış ve ayrı ayrı derlenmiş. Kendi döneminin dilini, zarafetini ve değerlerini yansıtan sevgi sözcükleriyle bezeli mektupları okumak çok keyifli.

Fikir sahibi olmak isteyen beyler özellikle okusun..