Toplam yorum: 2330896
Bu ayki yorum: 547

E-Dergi

OkuyorumOhâldeVarım tarafından yapılan yorumlar

Kitabı bir gün içerisinde bitirdim. Anlatmaya çalıştığı şeyin ne olduğu kanaatine tam olarak varamadığım için kafamı toparladığım bir sırada tekrardan okuyacağım. Sanırım sayfaların az olmasına kanmamalıyız, içeriği derin. Sindirmesi zaman alabilir.
Kapitalizmin ve Sosyalizmin savaşı. Dahasını merak eden, o dönemdeki havayı solumak isteyen okusun. Bırakalım kitap kendini kendi anlatsın.
Siparişimi bugün vermeme rağmen kendimi tutamadım ve yorum yapmak istedim ^^ Çocukken okuduğum ilk kitaplar arasında, o sebeple bende yeri çok ayrıdır. Hayvanlarla ilgili sevgi uyandırması gerçekten eşsiz bir değeri. Okuyun, okutun özellikle çoluğunuz çocuğunuz yeğeniniz kardeşiniz varsa affı yok okusunlar :)
Ahmet Hamdi Tanpınar'ın okuduğum ilk eseri ve beni biraz ürküttü. Eserin dili bana sanki yabancı biriymişim gibi geldi, eski Türkçe ya da Osmanlıca denilen dilden çok fazla kelime buldum kendime ve bunun için sürekli durup altını çizip kelimelerin ne anlama geldiğini aradım. Eserin orjinalliğinin bozulmaması için sarfedilen çabanın bir ürünü tabi bu, harika bir davranış ancak keşke dipnotlar şeklinde bazı kelimeler açık edilebilseydi diye düşünmüyor değilim. Kitaptan bahsedecek olursam; sayılı beş şehirden yalnızca İstanbul'a gitmiş olmama rağmen sanki hepsine gitmiş gibiydim. Tasvirler hoşuma gitti, tarihi bilgiler de barındırdığı için güzel. Şahsi fikrimce ama yazarın dili benlik değil gibi ^^
Shakespeare İngiltere'yi öyle bir anlatmış ki; hem kralcı hem değil hem mutlu hem mutsuz gibi. Bence takdire şayan bir eser. Kitabın önsözünde de bu dediğim belirtiliyor güzelce. Bir çırpıda okuduğum harika bir tiyatro idi. Keşke yazıldığı dönemde oyununu izleyebilseydim dedim kendime. Ayrıca kitapta altını çizdiğim çok yer oldu; çevirisini beğendim.