Toplam yorum: 2330896
Bu ayki yorum: 547

E-Dergi

prometee tarafından yapılan yorumlar

19.07.2007

Proleter kültüre dair yazılar bekliyordum ama daha çok devrim sonrası durum anlatılıyor. Özellikle Cumartsi günleri yapılan gönüllü çalışmalara vurgu yapılıyor. NAsıl bir emek harcandığnı anlatan güzel yazılar var. Tabiki dvrimin başarıya ulaşması istenilen dünyanın kurulabilmesi için gönüllü ve bilinçli bir çalışmanın ve özverrinin olması gerekiyor.
19.07.2007

Rus edebiyatının en güzel örneklerinden biridir bu. Materyalizmi bu romanda çok iyi kulanmış ve anlatmış Çernişevski. Bu yönüyle kitabın mutlaka okunması gerekiyor. Yoksa asıl anlatılmak istenen kadın erkek ilişkileri meselesi değildir. Ama kadın erkek ilişkilerinin de neden böyle olduğunu anlatıyor. Kadının gördüğü rüya özellikle dikkat çekici. Domatesler çürük çıkmaya devam eder diyor toprağı değiştirmedikçe. Ve kadın hayatını değiştiriyor, normal bir kadından da farklı oluyor kuşkusuz. Ama birçok yanı kitapta anlaşılmaz kalabiliyor. ZOr bir kitap ama insana bir hayat boyu yetecek barutu veriyor.
19.07.2007

Yeni başladım okumaya. Uzun zamandır aradığım bir kitaptı fakat piyasada bulmak imkansızdı nerdeyse basımı olmadığı için. Torlak KEmalin, Börklüce Mustafanın ve onların şeyhi Bedreddinin bozuk düzene karşı verdikelri mücadele hep ilgimi ve dikkatimi çekmiştir. Erol Toyun bu harika romanı mutlaka okunması gerekiyor. Bu topraklar çok mücadele gördü, çok kan akıtıldı bu güne kadar. Şeyhin mücadelesi de bunların en önemlilerinden birisidir. Roman o tarihe alıp götürüyor insanı.
06.06.2007

Çok çabuk bitirdim kitabı. İnce Memedi okumuş biri değilim ama ağalığa karşı mücadelenin anlatıldığı güzel bir kitap. Ama sadece ağalığa karşı değil sadece tüm dünyada sosyalizmi kurma mücadelesi veren imam hatipten kaçmış bir gencin hikayesi. Başta öç alma derdinde olan Umur Kopların eşkiyası Goca Ömer ile ağalık sistemine karşı duruyor .Ama tabiki sonunda başarıya ulaşamıyor. Köylülerin tutarsızlıkları amacının gerçeklerşmesine engel oluyor. Sosyalizm ve kuranı bağdaştıran İmam'ın hikayesi belki de komünstin dinsizle eş olduğu ülkemizde, belki de bu yargıyı kırmak için yazılmıştır. Tavsiye ederim okunmasını
28.05.2007

İngiliz işçi sınıfının tarihini inşaat işçileri üzernden çok güzel anlatılıyor. Özellikle sosyalist işçi owen'ın sohbetleri ve işçilerle olan dialogunda yaşadığı zorluklar ibret verici. Gelişmiş İngiltere'nin mimarlarını, emeği sömürülen işçileri anlatn güzel bir roman. Kitabı tesadüfen duymuştum bir gazetede. Tanıtım yazısı dikkatimi çekmişti. bahsedildiği kadar iyi bir romanmış gerçekten de .