Toplam yorum: 2055936
Bu ayki yorum: 7153

E-Dergi

Harfler ve Notalar tarafından yapılan yorumlar

06.07.2018

“Sevgilinin baktığı bir yüz her şeyi açığa vuran bir aynadır. Âşık olmak, bir yüze aşina olmaktır. Âşık olmak, bir yüze yansıyan her bir hissi en ince ayrıntısına kadar hissedebilmektir.”
06.07.2018

“İnsan hayatın bir yerlerinde ölüyor aslında. Ruhuyla arasına yaşamak kadar uzun bir mesafe giriyor. Ölüyor insan ve yeniden diriliyor. Umut etmek için diriliyor, başlayabilmek için diriliyor, doğru dürüst bir tek cümle kurabilmek için diriliyor işte... Kadınların yaralarını erkeğin gözyaşları iyileştirir ancak. Erkekler ketumlaştıkça, gözleri kuraklaştıkça, acısı dinmemiş kadınların sayısı artıyor. Erkekler ağlamayınca kadınların yaraları bir türlü geçmiyor...”
20.05.2018

Hayatımda hiçbir roman bu kadar canımı yakmamıştı ve en acısı da anlatılanların kurgu değil gerçek olması... Ben okurken bile dayanamadım, ellerim titredi, boğazım düğümlendi... Peki ya bu akıl almaz işkencelere, tecavüzlere uğrayanların bedenlerinde ve ruhlarında açılan yaralar nasıl kapanacak?
18.05.2018

İki hikâye de muhteşemdi. Betimlemeler öylesine canlıydı ki Stefan Zweig’in gözlem gücü sayesinde kendinizi olayın kahramanı gibi hissediyorsunuz. Özellikle bir erkeğin kadın psikolojisi ve bilinçaltını bu kadar başarılı bir şekilde analiz edebilmesi insanı hayrete düşürüyor. “Ve şunu korkuyla hissederim ki, daima iddialı bir dille ruh, zihin, duygu olarak nitelediğimiz, acı dediğimiz şey aslında son derece zayıf, zavallı, jöle gibi yapış yapıştır; çünkü bütün bunlar en üst seviyeye ulaştığında dahi ıstırap içindeki bedeni, eziyet çeken vücudu paramparça etmeyi başaramaz, çünkü düşüp ölmek yada şimşek çarpmış bir ağaç gibi devrilmek yerine, akmaya devam eden kanımızla böyle zamanlara dayanırız. Her acı korkaktır, zihnimizde saklı olan bütün ölüm tutkusundan çok daha güçlü bir biçimde etimizde saklı olan o karşı konulamaz yaşama isteği karşısında geri çekilir.”
16.05.2018

“Neden yapılmamış hareketlerin, söylenmemiş sözlerin ağırlığını beraberimizde taşımak zorundayızdır? İnsanoğlunu oluşturan, onu hem kendi hem çevresindeki dünya hem de tarih içinde konumlandıran anılarıdır ve sözler arkamızda bıraktığımız izlerdir.”