Toplam yorum: 2323883
Bu ayki yorum: 127

E-Dergi

bilgeoguz tarafından yapılan yorumlar

20.04.2020

Kitabin degerini artiran etkenler: 1. Kitabin yazari Antropolog 2. Kitab saha arastirmasi sonucu yazilmis. Selcen hanim 6 senede bizzat güney Sibiryada yasayan Tuva Türklerinin Dukha boyunun icinde yasayarak bu kitabi yazmis. Akici uslubuyla rahat okunan bir eser. Tek elestiri konusu benim icin kitab dahi cok batili antropologlarin dogal halklara bakis acisindan yazilmis Türkolojiye baglanti kurulmamis. Dukhalar hakkindaki bilgiler Türklerin islam anlayisina, aile yapisina, hatta dillerine dahi aydinlik getirecek nitelikte. Umarim yazar gelecek eserlerinde daha cok Türkolojiye yönelir. Cünkü buna cok ihtiyac var.
22.03.2020

Birinci bölümde kaynaklarin sayilmasi eserin muhtevasini göstersede okuyucuyu son derece sikmakta. Yazar Alan ve Aslari ayirarak iki ayri etnos olarak göstermis. Aslari Türk asilli Karacaylarin atasi olarak gösterirken, Alanlarin Oset olduklari sonucuna varmis. Gösterdigi deliller bir tane Osetce okunan Alan yaziti ve Alanlarin Hunlardan ayri uzun boylu, sarisin görüntüleri. Eser bir cok soru isareti birakiyor. Persler esmer bir kavimken sarisin ve uzun boylu olmak neden Iran tezini destekler anlamis degilim. Türklerin kültür ve özelliklerini kendilerine maletmek isteyen bir sürü kavim var. Hepsinin ortak özellikleri yerlesik kültüre sahip olmalari ve bir zaman Türklerin hakimiyetinde yasamalari. Alanlar ayni irkdaslari Aslar gibi Orta Asyali bir Türk kavmi idi. Kafkaslara yerlesen bu halk zamanla yerlesik halklarla karismis ve böyle yeni etnik unsurlar ortaya cikmis. Ama bu onlarin Türk kökenli oldugu gercegini kaldirmaz.
19.03.2020

Türk tarihinin en önemli devirlerini kisa ve öz olarak bilgilendiren bir eser. Türk tarihine giris olarak cok güzel tasarlanmis. Okunmasini tavsiye ederim.
08.03.2020

Alaninda tek eser. Bu tür arastirmalar malesef cok az. tavsiye edebilirim. Yeni baskisini alin okuyun. ASAM yayinevinin baski ve kalitesi hemen farkedilyordu. Insan gönül rahtligi ile alabilyirodu. Bu yayinevinin devam etmemesi cok kötü oldu.
08.03.2020

Dolu dolu örnek dolu bir hayat. Her Türk gencinin okumasi gereken kendisine örnek almasi gereken bir bilim adamimiz. Fikirleri Bilim+Gönül Türk'ün Alp + Eren felsefesine benzer. Mutlaka okuyun.