Toplam yorum: 1923519
Bu ayki yorum: 17309

E-Dergi

cihanmi tarafından yapılan yorumlar

05.08.2019

Sabahattin Ali’nin tüm eserlerini okuyan birisi olarak yazıyorum bana göre en iyi üçüncü eseri, 251 sayfadan oluşuyor kaymakam beyin sahip çıktığı yusufun muazzezle evlenmesi ve bu süreçte karşılaştıkları zorluklar anlatılmaktadır bir yandan da dönemin gelişmelerine ışık tutmaktadır.
14.07.2019

Büyük usta Yaşar Kemal’in bir ada hikayesi serisinin dördüncü ve son eseri ayrıca en güzel serisi diyebilirim kitap 267 sayfadan oluşuyor yazı puntosu bir tık daha büyük geldi bana. Diğer üç eserine göre biraz daha sade ve kısa cümlelerle yazılmış cümle tekrarının olduğu ve olayların bayağı bir hızlı ilerlediği roman. Mübadillerin yaşamı Ağaefendinin melek hatunla, poyrazın da zehra ile evlenmesi, lenanın 2 oğlunun adaya gelmesi ve hristo reisin Yunanistan’a gönderilmesi anlatılıyor.
27.06.2019

İvo andriç'in balkan coğrafyasında yaşayan toplumların özellikle osmanlı devletinin son derece adaletli davrandığı zamanlarda toplumun ne kadar huzur içinde olduğu anlatılmaktadır bozulan düzen ve arkasından gelen milliyetçilik akımları, meydana gelen savaşlar sonucunda tüm güzelliklerin yavaş yavaş bozulmaya başlanması titizlikle ele alınmaktadır bu arada çeviri çok iyi diyebilirim size sanki o zamanlarda yaşama hissi vermektedir. Tarihe ve balkanlara ilgi duyanlar okumalı diye düşünüyorum.
25.06.2019

Yaşar Kemal’in ada serisinin üçüncü kitabı 432 sayfadan oluşuyor bu kitapta ada nüfusu artmaya devam ediyor,karakterlere askeri doktorlar, hasan vs. dahil oluyor. Çanakkale sarıkamış harekatı ve yemen cephesinde meydana gelen felaketler çok ilginçtir ki asker kaçaklarının gözünden son derece etkileyici sade bir dille anlatılıyor askerden dönemeyenlerin ailelerinin yaşadığı dramlar ve poyraz ve zehra'nın yaşadığı aşka da yer veriliyor. Ada serisinin ilk iki kitabı gibi bu sayıda fena değildi okunabilir bir yapıt.
27.05.2019

Yaşar Kemal’in ada serisinin ikinci kitabı 508 sayfa bu kitapta ada nüfusu peyderpey olarak kalabalıklaşıyor poyraz musa, lena ve vasili'nin adaya yeni gelen hüsmen, baytar, nişancı Veli, musa kazım ve diğerleri, ailelerini çok sıcak karşılıyor, onların adaya yerleşmelerine yardımcı olmaktalar. Arasıra sarıkamış'ta ve Van'da yaşanan savaş trajedisi de okura aktarılıyor, balıkçılık hakkında ufak tefek tüyolara da yer verilmektedir durağan gibi görünse de ada ve adaya çeşitli bölgelerden göç eden insanların yaşadıklarına değiniliyor.