Toplam yorum: 2344639
Bu ayki yorum: 0

E-Dergi

muzafferdaghan tarafından yapılan yorumlar

28.06.2009

Kitapta 20 bilim insanının kısa biyografileri, onlardan önceki mevcut durumlar, deneyleri ve sonraki gelişmelere yer verilmiştir. Bütünüyle kitaba baktığımızda deney kavramı Yönetimin Biçimsel Tarzları, Mevcut Kuramın İçeriğini Genişletmek ve Teknik ana başlıkları altında incelenmektedir. Tarihse süreçte bilim insanlarını deney yapmaya iten sebepler gösterilmektedir.
20 bilim insanın hepsi fazlasıyla tanınan kimselerden oluşmamaktadır. Bu nedenle bilim tarihinde ismini duymamış olduğunuz ancak güdümüz medeniyetinin temel taşlarının oluşmasında büyük katkıları olan bilim insanları ve çabaları hakkında bilgi sahibi olmak için ideal bir kitap.
Bazı yerlerde sıkılsam da biyolojiden kuantum fiziğine (özellikle yazdım tersi değil) kadar her türlü konuda fikir sahibi olmamı sağladı. Entellektüel birikim için okumalısınız.
Baskı kalitesi, çeviri hakkında olumsuz bir durum söz konusu değil.
28.06.2009

Dünyaca ünlü matematikçi G.H.Hardy 'nin neden matematik'e ilgi duyduğunu anlatana bir kitaptır. Kitapta matematiksel terimler ve ispatlara yer verilmiştir. Tamamıyla Hardy'nin kişisel düşüncelerini içermektedir.
İlk 40 sayfada Hardy'nin yakın çevresinden biri olan bilim ve edebiyat insanı Dr. C.P. Snow'un Hardy'nin hayatını anlatan önsözü bulunmaktadır. Devamında ise 30 bölümden oluşan ilginç kişililği ile Hardy'nin denemeleri mevcuttur.
Çevirisi güzel, anlatımı sade ve akıcı bir kitaptır. Kitabı okumanız için matematikçi olmanıza gerek yok. Her türlü bilime ilgi duyan insanların kitabı okumasında fayda var.
Savunma demesinin sebebi neden matematik ile uğraşıtığını açıklamasıdır. Hardy kitap boyunca iki soruya cevap vermeye çalışıyor. Birincisi "matematik neden ciddi bir şekilde çalışmaya değer?"; ikincisi de "bir matematikçinin yaşamını anlamlı kılan nedir?"
Tübitak'a yakışır basım ve kağıt kalitesi uygun fiyatı ile kütüphanenizde bulunması gereken bir kitap.
19.06.2009

Yaşadığımız zaman diliminde belki artık herkesin açık açık fikirlerini söyleyebildiğini düşünüyor olabilirsiniz. Hatta dünyanın yuvarlak olduğunun söylendiği zamanlarda gösterilen tepkilerin ne kadar da komik olduğunu da düşünüyor olabilirsiniz. Ancak emin olun şu an günümüzde de birileri dünyanın yuvarlak olduğu gerçeği kadar gerçeğe yakın bilimsel kanıtlar ile desteklenmiş fikirleri toplumsal, kültürel, ekonomik ve dini sebeplerden ötürü söylemeye çekiniyor.
Kitap 2006 yılında internet sitesinde yayınlanan yılın "Senin tehlikeli fikrin ne" Edge sorusuna fikirlerini yazan 108 bilim insanın denemelerini içeriyor. Bu fikirlerin her biri çarpıcı ve aykırı. Ancak asla (bir kaçı hariç) olasılık dışı değil.
Harika bir Türkçe ile sayın Nevin ŞENER tarafından çevrilmiş, anlamadığınız teknik terimler çevirmen notu ile açıklanmıştır. Baskı kalitesi ve kağıt kalitelidir.
17.06.2009

Kitapta insanoğlunun biyolojik, kültürel ve toplumsal gelişimi hakkında detaya girmeden bilgiler verilmiştir. Ancak Ape'den evrimleşmeye başlamasından itibaren bazı önemli kesimler atlanmış. İlk insanların toplum yapılanması ve MS ilk yüzyıllardaki bazı gelişmeler çok kısa geçilmiş. Kitabın yarısına gelene dek 17'nci yy'a kadar bölüm sadeleştirilerek anlatılmış. Geri kalan yarısı da günümüze kadar olan zamanı anlatıyor. Bunun sebebi, yazarın 12 bölümlük bir tv programını kitaba dökmüş olmasından kaynaklanıyor. Ayrıca Kitabın 1975 yılında yazılmış olması da o günden bugüne kadar olan gelişmelerin eksik olmasına sebep olmuş. Ancak yazarın anlatımı, ve konular arasında geçişler akıcı. Punto ile ilgili bir sıkıntı söz konusu. Yazı puntosu ve satır araları ilk bakışta farkedilmeyecek şekilde bazı sayfalarda değişikliğe uğruyor. Ancak bu, okumanıza engel değil. 1900'lerin başında doğmuş Polonya kökenli Jacob Bronowski, geçtiğimiz yüzyıldan yola çıkarak geriye doğru bakmış ve tüm insanlık tarihini yorumlamaya çalışmıştır. Bu kitapla birlikte Tübitak Yayınlarından "Tüfek, Mikrop ve Çelik" i okumanızı tavsiye ederim.
30.05.2009

Günlük hayatta karşılaştığımız ticari yöntemlerin neler olduğunu tek tek anlatmış. Çoğu yöntem zaten kullanılmakta olan yöntemler. Piyasaları yakından takip eden bu sektör içerisinde yer alan kişilerin zaten aşikar olduğu tarzları değerlendirmiş. Küçük ve orta ölçekli işletmeler için gelişimlerini sağlayacak bir kaynak kitap olabilir.