Toplam yorum: 2332355
Bu ayki yorum: 2083

E-Dergi

nur_yılmaz tarafından yapılan yorumlar

24.05.2020

Serinin ilk kitabı olan Lontano’yu geçen yıl okumuştum. Cevaplanmayan bir sürü soru ile bitmiş ve hemen ardından Kongo’ya ağıtı almış fakat başka kitaplardan okumak kısmet olmamıştı. Aradan bu kadar uzun süre geçince biraz başlamak konusunda tereddüt etsem de sonunda elime alabildim kitabı. Her zamanki gibi bir grange klasiği olduğunu söylemeye gerek yok sanırım. fakat bu kitabı diğer kitaplarındaki gibi yalnızca işlenen ana cinayetlere odaklanmak dışında aile geçmişine uzanması ve kitabın çoğunluğunu bu geçmişi araştırarak geçirmesi bakımından biraz ayrılıyor sanırım.

Dört ana karakter üzerinde başlayan kitap okudukça çivi adam merkezine bağlanarak Lontano kitabındaki bütün merak edilen soruların cevabını size sunuyor. Olayların birbirine bağlanışı açısından tam bir mükemmellik içeriyor kitap. Okurken sürekli ‘ne olacak’. ‘ nasıl bu olaylar birbirine bağlanacak’ diye düşünerek bir çırpıda kitabı bitirebiliyorsunuz.
24.05.2020

“... öfkesi en ateşlileri bir başkasının günahına en çok ihtiyaç duyanlardır.” Diye yazan Deniz Gezgin aslında kitabını çok güzel özetlemiş.. kısacık bir kitabın içi anca bu kadar güzel doldurulabilirmiş sanırım. Karakterler o kadar içselleştirdim ki kitabı okurken Adile’den daha fazla Gerence’ye bela okuyup İsrafil’in iyi yürekliliği karşısında Gerence halkının cahil ve acımasızlığına daha çok kızdım..İnsana ön yargılı yaklaşımlarımızı sorgulatan bir kitap. Elinize geçtiği zaman vakit kaybetmeden okumaya başlayabilirsiniz. Eminim ki herkesin içinde bir noktayı acıtabilecek bir kitap.
01.04.2018

uzun yıllardır severek heyecan ile takip ettiğim bir yazar kendisi. kaiken kitabını yeni okuma fırsatı buldum. göz açıp kapayıncaya kadar sonuna geldim. bir yerden sonra olaylar değişiyor ve ne oluyor merakına kapılıyorsunuz. fakat ne yazık ki sonu beni tatmin etmedi. Grange'den beklenti her daim yüksek oluyor, daha yaratıcı bir son olabilirdi. yine de zevkle okuduğum ve tavsiye edebileceğim bir kitap olmuş.
12.04.2016

Sorular gayet kaliteli ancak genel kültür sınavı için çok fazla bilgi içeriyor. Tarih öabt'si için uygun olduğunu düşünüyorum
11.11.2015

İşgal günlerinde ki istanbulu betimleme konusunda muhteşem olduğunu söyleyebilirim. Bu zamana kadar daha önce neden okumadım diye üzüldüğüm sayılı kitaplardan.