Toplam yorum: 1896917
Bu ayki yorum: 23457

E-Dergi

Serdarbi tarafından yapılan yorumlar

14.03.2012

19.yy lın başlarından 20. yy lın ortalarına kadar Almanya'nın Avrupa'nın dengelerini nasıl sarstığını ve son iki buyuk savaşı kaybetmesine rağmen nasıl sindirilemediğini ve Avrupa dengelerini çok açık şekilde anlatmış. Almanya nın birleşmesi hayra alamet mi acaba? Bu soruyu düşünmeden edemiyor insan...Genel olarak mücadele eden herkes için diplomasi olmuş bir nevi. Napolyondan sonra Avrupa nın birbirini yemesi ve Amerika nın hiç istemese de dizginleri ele alışı ve güç paranoyasına kapılması ve bunun sonucu olarak ta etik, ahlak ve insanlığı yerin dibine sokmasının acı bir hikayesi olmuş...Savaş kazanamayan Amerika, savaş kazanamayan Almanya al birini vur ötekine...Almanyanın başlattığı super güç filminin devamını Amerika sahneye koymaya devam ediyor...E yazar da alman asıllı olunca üstelik de aktif siyasetçi olarak Amerikanın bir donemine damga vurunca iş daha da ilginç hale geliyor...Okunması gereken bir kitap!!
12.01.2012

Her Atatürk'le ilgili eser okuduğum da ne kadar az şey bildiğim de ortaya çıkıyor. Atatürk'ü iyi anlamamız ve anlatmamız lazım. Bağımsızlık temeli üzerine kurulan cumhuriyetimizin geleceğinin şifreleri onun düşüncelerinde yatıyor. Geleceğimizi nasıl yönetebiliriz, imkansızlık ve umutsuzluk içinde bile olsak nasıl ayağa kalkarız. İşte Atatürk sadece lider olarak değil, bir yaşam ve hayatta kalma sanatçısı olarakta benim her zaman fikrimin rehberi olacaktır. O büyük taarruzumuzu ve kurutuluş savaşımızı daha 1. Dünya Savaşı sıraısnda kafasında kazanmıştı ve devrimlere geçmişti bile.
09.09.2011

2. Dünya Savaşını gerçekten tecrübe etmiş, savaş öncesi ve sırasında Almanya'nın geçtiği hazırlık aşamalarını, stratejik düşünceleri okuyuculara sunan Guderian, Hitler ile askerler arasındaki düşünce farklılıklarını gözler önüne sermiştir. Özellikle doğu cephesi manevralarını ayrıntıları ile anlatmış ve kaçınılmaz sonun nasıl önlenemediğini, tank taktik ve teknolojisinin nasıl geliştirildiği ve kullanılması gerektiği hakkında fikirlerini sunmuştur.
14.09.2010

Kitap, Clausewitz’in stratejinin doğasına ve ana unsurlarına getirdiği açıklamalara, genel bir bakış yaparak, neden Clausewitz’in strateji konusunda, bir asırdan fazla süredir güncelliğini kaybetmediği hakkında bize ipuçları vermektedir.

Strateji, rekabet ortamının alevlenmesi ile, bize sadece savaş alanlarında üstün gelme yollarında yardımcı olacak bir kavram olarak değil, karşımıza çıkacak olası sorunları da nasıl çözümleyebileceğimize dair fikirler vermektedir. İş dünyası ile savaş arasındaki ortak payda strateji dir. Buradaki stratejiye yaklaşım, savaş ve iş dünyası arasında direk bir bağlantı kurmak değil, rekabetin getirdiği problemlere ve zorluklara, insanlık tarihini şekillendiren savaşların getirdiği tecrübeleri de ekleyerek, yeni bir bakış açısı sağlamaya çalışmak olmalıdır.