Toplam yorum: 2330896
Bu ayki yorum: 547

E-Dergi

entelektuel01 tarafından yapılan yorumlar

26.04.2020

ben bu yazarı pek sevemedim. Yazdıkları da beni pek açmıyor. Amerikan kültürüne özgü yazıyor olmasından kaynaklanıyor olsa gerek
13.04.2020

Özellike "vicdan Zorbalığa karşı " adlı eserinin gölgesinde kalan bir biyografi. Mary Stuart ile Elizabeth arasındaki psikolojik mukayesenin başarısı Rotterdamli Erasmus'taki Martin Luther ile Erasmus arasındaki mukyaseye göre daha cılız kaldı. Diğer eserlerini dikkate alınca daha kısa ve iyi yazılabilinirdi sanki. Başarısızlığin efsane kıldıği Kraliçe diyebiliriz Mary Stuart için.
08.12.2019

Her zaman duygularımı küçümser ve karar verirken saf dışı bırakmaya çalışır; her zaman aklımla, derin düşünerek karar almaya çalışırdım. Bu nedenle karar almakta da zorlanan bir insanım. Neden zor karar alıyorum diye kendine kızar dururdum. Bu kitap sayesinde duygusal beynimin kıymetini anlayarak nerede hata yaptığımın farkına vardım. Bilinçli beynin kusursuz olmadığını ve kendisine de fazla yüklenmemek gerektiğini anladım. Beynimizin nasıl çalıştığını anlamak adına ısrarla okumanızı tavsiye ederim. Çevirisi de başarılı.
20.10.2019

Öncelikle kitap, tanıtımda ifade edildiğinin aksine Almanların nazi geçmişiyle hesaplaşmasını işlemiyor. İşlendiği iddia edilse bile çok yüzeysel kalıyor. Bence yazarın asıl vurgulamak ve okuyucuya aktarmak istediği yarım kalmışlık, hayaller ve istekler konusunda geç de dahi olsa adım atmamanın getirdiği ömür boyu süren pişmanlıktır. Kitap kısaca "geç kalmak hiç olmamasından daha mı iyidir?" sorusu etrafında şekilleniyor. Bu bakımdan karakterler üzerinden psikolojiye ve hayata, mutluluğa dair sorgulamar ile anlatım üslübunu beğendim. Çevirisi de anlaşılır. Israrla okunmasını ve üzerine tefekkür edilmesini tavsiye ederim.
20.10.2019

Kitapta iki türlü iktidar tasarrufu anlatılıyor: Biri ana karakterin sözde barbarlara mensup kızın bedeni üzerindeki tacizi; diğeri de siyasi iktidarın barbarları bahane edip olağanüstü bir durum yaratarak makbul vatandaşlarını sömürmesi ile barbarlar üzerindeki işkenceye varan sistemli uygulamalardır. İmparatorluk üzerinden tarih boyunca, ulus-devletlerin kurulmasıyla da yoğunlaşan, iktidar uygulamaları anlatılıyor. Buna rağmen anlatım üslubunu etkileyici bulamadım. Okutulması konu itibariyle tavsiye edilir.