Toplam yorum: 2320368
Bu ayki yorum: 106

E-Dergi

eykari tarafından yapılan yorumlar

19.04.2011

Osmancık'ın Osman Bey'e evrilişini, Osman Gazi'yi anlatan tarihî bir roman. Tarık Buğra, bu eserde sağlam karakterler yaratmış. Olay örgüsü muhteşem. Okurlar kendi içlerindeki Osmancık'tan Osman Bey'e geçiş için bir güç bulacaklardır, bu romanda.
Şimdiye dek okumadığım için pişman olduğum bu eseri herkese tavsiye ediyorum.
Hatırlatmak isterim ki "Osmancık" bir tarih kitabı değil tarihî bir romandır. Anlatılanların tamamen gerçek olması beklenmemelidir. Örneğin "Ey Oğul! Beysin! Bundan sonra öfke bize; uysallık sana... Güceniklik bize; gönül almak sana.. Suçlamak bize; katlanmak sana.. Acizlik bize, yanılgı bize; hoş görmek sana..." sözleri Edebalı'nın değil Tarık Buğra'nın yarattığı Şeyh Edebalı'nın sözleridir. Bunu unutmamak gerek.
26.03.2011

İstibdat, meşrutiyet ve cumhuriyet dönemleri Adnan karakterinin etrafında başarıyla anlatılmış. Çok güzel, akıcı bir dile sahip bu eserde çarpıcı teşbihlere yer verilmiş. Mithat Cemal Kuntay'ın bu yegane romanı bence mutlaka okunmalıdır.
05.01.2011

Talat'ın ve Fitnat'ın tarifi imkansız aşkı...
Kavuşamayan sevgililerin hazin sonu.
Eser tamamen tesadüfler üzerine kurulmuş bir Tanzimat romanı. Birçok eksikliği, hatası var ancak yine de okunmaya değer.
02.01.2011

Tek amaçları bir çift öküz satın alıp mutlu biçimde yaşamak olan ana-kızın hayallerini ruhsuz ve gaddar bir adam mahveder. Ana ölür, kız evlerde çalışır. Kızın hayatını mahveden adama karşı beslediği kin küllenir ancak beklemediği anda yeniden alevlenir...

Halide Edib'in diğer romanları kadar ismi anılmasa da "Yolpalas Cinayeti" bence çok güzel bir roman, dili pek ağır değil. Kısa ve bir çırpıda bitirilebilir. Herkese tavsiye ediyorum.
31.12.2010

Çarlık Rusya'sına karşı mücadele sırasında tanıştığı Stalin'le ilgili tüm hatıralarını aktarıyor, Resulzade. Sovyet devri Stalin'inden de bahsediyor. Dünya Gaztesi'nde tefrika halinde yayımlanan bu hatıraların kitap halinde neşredilmesi araştımacılar ve ilgililer için çok iyi olmuş. Umarım yeniden basılır ve satılmaya başlar.