Toplam yorum: 1925533
Bu ayki yorum: 19325

E-Dergi

burak_jk tarafından yapılan yorumlar

30.08.2018

Kitap popüler bir isimle piyasa sürüldü. Yazarın derdi kapitalizmle değil, AKP'nin kapitalizmiyle. Moderniteyi hala kılık-kıyafet ekseninde tanımlaması ise gülünç olmuş sahiden. Sözcü gazetesinin köşe yazılarından mütevellit bir çalışma ortaya çıkmış.
30.08.2018

Eser kolektif olarak oluşturulmuş ve şahane bir titizlikle tarihsel maddeci disiplinle ele alınmış. Osmanlı'nın kuruluşundan 21. yüzyıl Türkiyesine uzanan soluksuz bir anlatı. Bilhassa tarih öğretmenleri mutlaka faydalanmalı.
30.08.2018

F. Brausel, benim için tartışmasız 20. yüzyılın en büyük tarihçisidir ve Akdeniz tarihi, kültür ve coğrafyasının en yetkin uzmanıdır. Anales ekolünün kitaba ne denli yansıdığını söylemeden geçemeyeceğim. Tarihin bir bütünlük olduğunu "zaman-mekan-olay" ekseninde değişiklikler göstererek ilerlediğini daha iyi kimse gösteremez.
30.08.2018

Frantz Fanon üzerine ne söylense ne yazılsa hep az kalıyor. Bu eseri özel olarak Cezayir direnişinin zayıflıklarını ve motivasyon unsurlarını olanca duruluğuyla açıklıyor. Fakat Fanon, şüphesiz sömürgeden çok sömürge insanın psikolojisini ve karakterini aydınlatıyor. Olağanüstü demekle yetinebilirim.
30.08.2018

Soykırım psikolojisini, tarihteki örneklerine çok saplanmadan ama örneklendirerek açıklayan şahane bir çalışma ortaya çıkmış. Kitabın tek zaafı çok fazla bölüme ayrılması ama bu okumamak için asla bir neden olamaz.