Toplam yorum: 1889223
Bu ayki yorum: 15759

E-Dergi

Şevki tarafından yapılan yorumlar

06.07.2013

Oldukça uzun bir yol olan 7 kitabın ilkini şu an tamamladım ve hemen yorumumu sıcağı sıcağına eklemek istedim. Bu yazarın birkaç kitabını okumuştum, tarzını zaten biliyordum. Ramses bittikten sonra kaliteli bir kitap serisi daha istedim ve bunda karar kıldım. Hikaye şimdilik özgün görünüyor. Dediğim gibi daha çok başlardayım, ancak 2. kitabı alıp yola Roland ile birlikte devam etmek istiyorum. Hikayenin geçtiği dünyanın koşulları ve kafamdaki bazı soru işaretleri beni meraklandırıyor. Karakter tasvirleri ve acımasız sahneler başarılı. Bir de kitapta 5-6 adet renkli resim bulunuyor, tasvirler açısından önemli bir yardımcı öğe olduğunu düşünüyorum.
06.07.2013

Grange'in 10 romanından 9unu okumuş sağlam bir polisiye ve gerilim sever olarak, bu romanın oldukça gereksiz olduğunu ve kötü yazıldığını söylemem gerek. Hikaye kesinlikle heyecanlı bir şekilde ilerlemiyor. Kurgu bir bütünlük içinde sağlanmıyor. 380 sayfalık kitabın ilk 200-250 sayfası yanlış bir kovalamaca içinde geçiyor, son 100 sayfada ise asıl konuya giriyor yazar. Gereksiz derecede yoğun Japonya tasvirleri ve geçmiş karakter ilişkileri ile farklı bir hikaye verebileceğini sanmış Grangé. Ama olmuyor. Ölü Ruhlar Ormanı'nda da faka basmıştın Grangé. Sanırım artık emekli olman gerek.
26.06.2013

Ve artık Ramses'e ve Mısır'a veda vaktim geldi... Çok güzel bir 5 kitap için öncelikle Christian Jacq'ya sonsuz teşekkürlerimi sunarım. Gelecekte diğer eserlerine de (Güneş Kraliçe vb.) kesinlikle göz atacağım. Muhteşem bir hükümdarın, harika tarihini okuduk. Gerçeklerle bezenmiş bir kurgu ve roman serisi var elinizde. Tadını çıkarın. Oldukça mükemmel. Uzun süredir en çok keyifle okuduğum kitaplar bunlar oldu. Mısır gibi bir kültürün günümüzdeki halini görmek ise içler acısı. Keşke bu muhteşemliği daha uzun yıllar koruyabilselermiş. Teşekkürler Jacq. Teşekkürler Ramses. Teşekkürler Nefertari.
26.06.2013

Zevkine güvendiğim bir arkadaşımın önerisi ile aldım. Arka kapağı ve önsözü okurken beklentim iyice arttı. Hele ki Nobel'i 1 oy ile Albert Camus'ye kaptırdığını okuyunca umutlarım iyice tavan yaptı. Ancak tam bir hayal kırıklığı. Hikaye ve baş karakter kesinlikle orijinal değil. Türevlerini defalarca okudum / izledim. Yine de kendini okutmayı başarabilirdi, ama başaramadı. Öykü sıkıcı. Amaçsız bir kurgunun içinde kayboldum ve okuduğum zamana acıyorum sadece.
26.06.2013

Öncelikle Livaneli ile edebi boyutta tanıştığıma mutluyum. Hikaye ve kurgu ortalamanın altındaydı. Çok da muhteşem bir kitap beklemeyin. Ancak elbette ki kötü de değil. Yıların sağladığı tecrübe ve birikim ile, Livaneli karakterlerin yaşamlarını çeşitlendirmeyi güzel bir biçimde başarmış ve yine bunu okuyucuya başarılı bir şekilde yansıtmış. Ancak kütüphanemde durmasından ne kadar mutlu olsam da, 2. kez okuyacağım bir eser değil ne yazık ki.