Toplam yorum: 2066241
Bu ayki yorum: 17473

E-Dergi

cemocan1983 tarafından yapılan yorumlar

28.11.2012

Yazar, daha kitabın ön sözünde "peki evren neden insanlar için yaratıldı? evren insan için yaratıldıysa insan ne için yaratıldı" diyerek Dawkins'i zerre kadar anlamadığını göstermiştir. Kitabında sık sık Dawkins'i "peşin hükümlülük"le suçlarken evrenin insan yaşasın diye yaratıldığı fikri gibi peşin hükümlülüğü, dahası bilgisizliğiyle okuma azmimi kırsa da okuyup bitirdim kitabı. Dawkins'e antitez sunamamasının yanı sıra kitap kendi içinde bir çok açmazla dolu. Mesela, Dawkins'in, sürekli din adına yanlış şeyler yapanları örneklemesini dinin suçu gibi göstermeye çalışması şeklinde suçlarken Dawkins'in kutsal kitaplardan virgülüne dahi dokunmadan yaptığı alıntılara değinmiyor bile. Dawkins'in Hitler veya Stalin'in ateistliğine koca sayfalar ayırdığı gerçeğini göz ardı ederek aynı soruyu sanki yazmamış gibi tekrarlıyor. Kısacası çok ama çok yetersiz bir kitaptı.
24.04.2012

Ayetlerin kırğıldığı eleştirisi yapılıyor kitaba karşı. Turan Dursun'da ben de bunu gördüm açıkçası.Yazarın bu çabasını gereksiz buluyorrum. Çünkü ayet ayet değil Kuran'ın genelinde, hatta dinlerde çelişkiler var. Mikro incelemeler gereksizdir bana göre.
Mesela; nesh(iptal) edilen ayetler var. Ne yani, Allah ileriyi göremedi de mi nesh yoluna başvuruyor. cevap: "toplumun hazır olması beklendi" Yahu Allah siyasetçi gibi toplum mühendisliği mi yapar? Toplum hazır değilse hazır hale getirilir bir dakikada, olur biter. O kadar sıkıntıya ne gerek var? Ha, o zaman da imtihan olmaz. Peki Allah neden imtihana ihtiyaç duyar... İşte sıkıntılı bir mesele size. Yoksa falanca ayetin çelişkili olması falan mesele değil.

Başka bir mesele; Allah, ne kadar iyi olurlarsa olsunlar ateistleri cehenneme atacak. Din, güzeli egemen kılmak için gelmemiş midir? Bütün dinlerin amacı bu değil mi? Hatta yapmayanlar helak olup ibret olmadı mı? İyiyi ve güzeli inançsızlık getirse olmaz mı? Yani ateist süper bir insansa sırf inanmadığı için cehenneme gidiyor. Bu açık haksızlık değil mi? Allah, bizim inanmamızla mutlu mu, tatmin mi oluyor? Kısacası, din eleştirisi ayetle, ya da kitaba dayanarak yapılmamalı. Yaparsan kimse de ikna olmaz zira bizim göstereceğimiz çelişkiler zaten dinin ilk ortaya çıkışından beri gösterilmiş ve cevaplar düşünülüp kitaplara çoktan yansıtılmıştır. Din eleştirisi kitapla değil mantığıyla ya da pratik durumuyla eleştirilir. Bu tarz eleştiri, "insanlara bakarak dini eleştirme" klişesini de yıkar.
22.02.2012

Katili bulduğunuzu düşünerek her seferinde yanılıp, hayretler içinde yeni denemelere gark olacağınız bir roman. Bir an olsun bırakamadım elimden.
22.02.2012

Anadolu ve Acem ülkesinin kargaşa ortamında ömrünü bilime adamış bir şair, bilim adamı, aşk insanı ve astrolog. Hasan Sabbah'a seslenirken ne derece öngörülü, Nizamülmülk'e yol gösterirken ne derece derin, Cihan'ı severken ne derece aşık, yıldızları incelerken ne derece meraklı ve şiir yazarken ne derece usta. Ömer Hayyam ile yan yana hissedeceksiniz kendinizi...
22.02.2012

Sovyet Devrimi'ne eleştirel bir bakış. Türkiye sol hareketine düşünsel katkı ve öz eleştiri. Değişen dünyada toplumsal ve ekolojik çözüm önerileri. Baştan aşağıya farklı, özgün ve yeni bir bakış açısı var bu kitapta.