Anasayfa
internet kitapcılığında 14. yıl
 
Hoş geldiniz...
Yeni Ziyaretçi Kılavuzu
Ücretsiz üyelik için tıklayınız
Sepetinizde 0 ürün var.

 
Kürt Sorunu
Ya Tam Kardeşlik Ya Hep Birlikte Kölelik
Kürt Sorunu & Ya Tam Kardeşlik Ya Hep Birlikte Kölelik, Altan Tan



10
15
10

Dostlarınızla paylaşmak için tıklayın






Altan Tan

TİMAŞ YAYINLARI

Kürt Sorunu… Ülkemizin kanayan yarası… Sadece son 30 yılda 40 binden fazla cana mal oldu, binlerce köy boşaltıldı, milyonlarca insan yerinden oldu. Onlarca söz söylendi, kararsız bazı adımlar atıldı, ancak yeterli irade gösterilemedi, çabalar yarım kaldı.

Kalıcı ve gerçekçi çözüm bambaşka bir perspektif gerektiriyordu çünkü. Bölgenin hemen her karışını bilen ve hayatını bu sorunun çözümüne adayan ünlü Kürt aydını Altan Tan yılların birikimini kaleme aldı.

Altan Tan düşünce ve siyaset dünyasının aşina olduğu bir isim. 12 Eylül sonrasında insanlık dışı muamelelerin adeta karargâhı durumuna gelen Diyarbakır Askeri Cezaevi’nde gördüğü işkence sonrasında hayatını kaybeden babası Bedii Tan’ın acısı belki de Güneydoğu ve Kürt sorununa farklı bir gözle bakmasına yol açtı.

Türkiye’deki muhafazakâr ve dindar hareketlerin Kürt Sorununa ısrarla uzaktan ve resmi görüş çizgisinden bakmaları Altan Tan’a göre sorunun kangren hale gelmesinin en önemli sebeplerinden biri. 1991 seçimleri öncesinde Güneydoğu’da ciddi bir destek devşirmiş, ümit verici bir zemin yakalamış olan RP’nin MÇP ile ittifaka girmesi sebebiyle ciddi bir fırsat kaçırılmış oldu. Oysa yazara göre sorunun çözümü tam da buradan, İslami anlayıştan neşet edebilir; İslam dini içindeki ümmet anlayışı, tüm milletlerin dilsel ve kültürel haklarını koruma altına alan barışçıl yorumuyla sadece bizim ülkemizin değil, tüm bölgenin etnik problemlerini çözebilirdi; ve hâlâ da çözebilir.

Altan Tan geç kalmış bir Kürt ulusalcılığına da mesafeli duruyor. Bir yüzyıl öncesinin gözde kavramlarının bugünkü koşullara uygulanmasını gereksiz ve Kürt halkını geriye götürecek bir çaba olarak görüyor. Bununla birlikte Kürt ulusalcılığının kapsamlı bir tarihçesini vermekten de geri durmuyor.

600 sayfayı aşkın bir kaynak kitap hüviyetindeki çalışma Türkler ve Kürtler arasındaki ilk münasebetlerden Osmanlı dönemindeki özerk yapılanmaya, Kürt edebiyat ve folklorundan isyanlarına, II. Meşrutiyet’in Kürtler nezdinde ki etkilerinden İttihat ve Terakki yönetimine, Cumhuriyet dönemi olaylarına, Kürtlerin Türkiye’deki sağ ve sol düşünce içinde siyaset yapma biçimlerinden İslami bir Kürt hareketinin mecra bulma imkânına, “federasyon mu, bağımsızlık mı, yoksa demokratik Cumhuriyet’te entegrasyon mu?” tartışmalarına uzanan kuşatıcı bir inceleme sunuyor.




  %25   indirimli
Liste Fiyatı: 24,50  TL.Kitapyurdu Fiyatı:18,37  TL.
Tedarik süresi yaklaşık 2 günKazanacağınız puan: 36

Yayın Yılı: 2013
Kitap Kağıdı
608 sayfa
13,5x21 cm
Karton Kapak
ISBN:9752638846
Dili: TÜRKÇE
Bu üründen 896 adet satılmıştır.

İLGİLİ KONULAR:
Siyaset > Siyasal Hayat (Türkiye)
Siyaset > Etnik Sorunlar

Kürt Sorunu

Altan Tan
18,37  TL.

Değişen Ortadoğu'da Kürtler

Altan Tan
12,60  TL.
İKİLİ TEKLİF
Toplam 30,97  TL olan kitapları birlikte alın
29,17  TL ödeyin.
Bu ürüne ait diğer ikili teklifler
Ya da kendi teklifinizi kendiniz oluşturun

İLGİLİ ÜRÜNLER YAZARDAN KONUDAN
Geri
BU ÜRÜNÜ ALANLARIN İLGİLENDİKLERİ ÜRÜNLER
İleri

Sabretmeyi Öğreniyoruz / Hadisleri Öğreniyorum

Nur Kutlu
3,00  TL.

Keje

Emine Uçak Erdoğan
6,75  TL.

Kürt Ergenekonu

Şamil Tayyar
13,87  TL.

Gerçek Tarihin Peşinde

Mustafa Armağan
12,37  TL.

Değişen Ortadoğu'da Kürtler

Altan Tan
12,60  TL.

Yorum Tavsiye Hata Bildirim Webmaster

    Yorum Sayısı: 1-10/71


Ezberbozankr 08.07.2013 katılan 25 kişi, katılmayan yok
Kitap kürt halkının kültürel öğelerini tanımak, tarihini incelemek adına önemli bir derleme nitelğindedir. Yapılan kaynak taramsı kitabın niteliğini arttırmaktadır.Kürtler hakkında yapılan bu zaman kadar ki en iyi çalışma olduğunu düşünüyorum...
KatılıyorumKatılmıyorumCevap Yaz
DeEp_Café 26.04.2013 katılan 1 kişi, katılmayan yok
Kitabı inceledik, okuduk hatta satışını yapıyoruz.. Başarılı ve faydalı! Kitapyurdu ile bağ kurmak bize nitelik katıyor. İyi çalışmalar dilerim, kolay gelsin.
KatılıyorumKatılmıyorumCevap Yaz
uqalam 08.08.2012 katılan 5 kişi, katılmayan 1 kişi
yakın tarihle alakalı iyi bir tarih kitabı niteliğinde olduğunu söyleyen bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine aldım. daha çok başındayım ama sağlam bir kaynağa benziyor.
KatılıyorumKatılmıyorumCevap Yaz
lawyer2570 09.05.2012 katılan 24 kişi, katılmayan 1 kişi
nerdeyse cumhuriyetle var olan bir sorunun çözümüne yönelik farklı bir bakış açısı bakımından okunması gereken bir eser, özellikle muhafazakar sağ partilerin bu soruna duyarsız kaldıklarına yönelik değerlendirmeler beni hayrete düşürdü, umarım kitapta anlatıldığı gibi değildir, makul anlaşılabilir izahı vardır. Hele rahmetli Necmettin Erbakan'ın 1991 deki seçimlere muhafazakar kürtletler yerine MHP ile seçim ittifakı yapmış olması sorunun bugüne yansımasına nasıl etkisi olmuştur farklı bir bakış açısıyla değerlendirilmesi gerekir..
KatılıyorumKatılmıyorumCevap Yaz
ilhamiG 29.03.2012 katılan 5 kişi, katılmayan 1 kişi
kesinlikle tavsiye ediyorum... içinde yaşadığımız dönemde kürt sorununu ve kürtleri merak edenler için kaçınılmaz fırsat...
KatılıyorumKatılmıyorumCevap Yaz
sssara1286 20.12.2011 katılan 5 kişi, katılmayan 5 kişi
Kitap bir tarih kitabından öteye gidemiyor: Kitap bitiyor ve siz "eee sonuç ne diye" kalıyorsunuz. Çözüme dair somut bir şey yok. Var olanı herkes biliyor zaten
KatılıyorumKatılmıyorumCevap Yaz
ugurmeri 18.12.2011 katılan 3 kişi, katılmayan 1 kişi
Kürt sorununun çözümü açısından mutlaka okunması ve bilinçlenmesi gereken bir eserdir..
KatılıyorumKatılmıyorumCevap Yaz
Özlem Erüş 10.12.2011 katılan 20 kişi, katılmayan 2 kişi
okumak ve gerçekten anlamak istediğim bir kitap. internet üzerinden alınınca fiyatı çok uygun. kesinlikle tavsiye ederim. daha okumadığım için içeriği hakkında bilgi veremiyorum. okuduktan sonra yazacağım... ama Altan Tan a güveniyorum..
KatılıyorumKatılmıyorumCevap Yaz
medcal_ 04.11.2011 katılan 4 kişi, katılmayan 2 kişi
Bilinçlenmek açısından çok güzel bir kitap yapanın ellerine ve yüreğine sağlık
KatılıyorumKatılmıyorumCevap Yaz
mbirkan_21 01.11.2011 katılan 3 kişi, katılmayan 1 kişi
kürtlerin tarihini merak edenler için güzel kitap, ama ilk yüz sayfa biraz kasıyor, sonrası ise bi şaheser... yazarın ellerine sağlık kürt sorununun çözümüne katkıda bulunduğu için...
KatılıyorumKatılmıyorumCevap Yaz

 1  2  3  4  5  6  7  8  İleri

İLGİLİ KAMPANYALAR
İlgili Kampanyalar
Timaş Yayınları
Timaş Yayınları'ndan 100 TL üzeri alışverişlere Osmanlı ve Modern Türkiye kitabı hediye

Ana Sayfa | Yeni Çıkanlar | Çok Satanlar | Konu Başlıkları | Yazarlar | Yayınevleri | Arama | Üye Sayfası | Sipariş Takibi |
Ortaklık | Puan Kataloğu | Yardım | Kampanyalar | Kitap Dergisi | Sahaf | Tavsiye |
Bize Ulaşın | Bizimle Çalışmak İçinBasında Biz      


kitapyurdu.com'da ödeme seçenekleri olarak Visa, Master ve Dinners kartlar, Paypal, Havale, EFT ve Posta Çeki kabul edilmektedir.


kartlara taksit yapılmaktadır.
Tel: 0212-519-8720 Faks: 0212-5191584 Örnektepe mh. Pazaraltı sk. No:96 Sütlüce-İstanbul Türkiye
Gizlilik ve Güvenlik Politikası 102www.kitapyurdu.com