Toplam yorum: 3.099.665
Bu ayki yorum: 4.201

E-Dergi

Mustafa hakkı Çetin Tarafından Yapılan Yorumlar

Makale yazarlarının yetkinliği ve makale konuları ufuk açıcı. Kitap kapağındaki Alan Mikhail 'in sözünü doğruluyan bir edisyon olmuş. Editörü tebrik ediyorum.
Osmanlı'nın mısırı fethinin sonuçları ve 1600 yıllarının başına kadar Portekiz ile baharat ticaretinin kontrolü için yapılan mücadeleyi anlatıyor. Kızıldenizin Osmanlı denizi haline gelmesini ve ümit burnuna kadar sahilin Osmanlı deniz gücü ile ticaretinin teşvikini okuyunca küreselleşme çağından nerdeyse 450 yıl önce Osmanlı'nın hindistan, Afrika, mısır arasında serbest ticareti ve tüccarları destekleme politikasıyla şok oluyorsunuz. Bu kadar önemli bir konuda Salih ozbaran ve cengiz orhunlunun sınırlı anlatımlı kitapları ile karşılaştırınca kitabı ve yazarını takdir ediyorsunuz. Niye böyle bir kitabı türk tarihçilerinin yazamadigi da ayrı bir sorun. Mutlaka okuyun. Osmanlınin ileri görüşlülüğüne hayran olmamak elde değil.
Yazar alman sendikalar birliği yönetim kurulu üyesi. Kitapta yönetim ve siyaset ile ilgili bol bol kaynaklardan alıntı var. Hacmi küçük fakat çok dolu bir çalışma olmuş. Yazar ve alıntılanan kaynaklar yabancı olmasa Türkiye'yi anlattığı izlenimine kapılıyorsunuz. Tüm dünyadan örnekler sonucunda Demokrasinin iyi işlediğini zannettiğiniz Avrupa ve Amerika için bile durumun parlak olmadığını anlıyorsunuz. Güzel bir çalışma olmuş. Sakin kafayla yavaş okumak Almanya'daki sendika üyesi ile bizdekinin farkı da Türkiye Almanya arasındaki farkı ülke olarak açıklıyor.
Nasyonel sosyalist partinin gazetesindeki yazılar temel alınmış.Özellikle fotoğraflar çok çarpıcı. kimin kimden örneği niye aldığını anlatan önemli bir kitap.