Toplam yorum: 3.075.924
Bu ayki yorum: 2.800

E-Dergi

cengaver70 Tarafından Yapılan Yorumlar

20.06.2022

Abdullah Harmancı'nın öykülerinde hayatın içinden bir "an" ın yansımalarını buluyorsunuz. Öykünün içerisine giriyorsunuz, tamam gelişme bölümümdeyiz diyorsunuz ve bir anda "an" ın sonuna geldiğinizi görüyorsunuz. Yazarın iç dünyasının dışa yansıma anları, birbirinden keyifli kısalı uzunlu öyküler.
20.06.2022

Kitap, Refik Halid Karay'ın zamanında çeşitli gazete ve dergilerde yayınlanmış makalelerinden oluşmakta. Türkçe'nin sadeleştirilirken yapılan yanlışlar ve doğruları kendince örneklerle ve halkın kullanım durumuna göre örneklendirmekte. Yanısıra Türkçemizde sıklıkla kullandığımız göz, bir, iki gibi daha pek çok kelimenin kullanım yerleri, anlamları üzerinde durarak dilimize kattığı değerleri ortaya koymakta. Atasözleri ve deyimleri de ele alan yazar anlamlarını irdelerken yabancıların atasözleri ve deyimlerine de değinmekte. Anlaşılır bir Türkçe ve sıkmayan üslubuyla keyifle okudum.
20.06.2022

Bir Kürt efsanesi Mem ile Zin'in hikayesinin manzume tarzında anlatıldığı kitap akıcı bir dile sahip. Bir solukta okunacak tarzda. Kitabın sunuş kısmında Leyla ile Mecnun, Yusuf ile Züleyha, Arzu ile Kamber, Kerem ile Aslı, Werter ile Lotte, Kafka ile Milena'ya benzetilerek tanıdık ve trajik olduğu belirtilmiş. O yüzden farklı bir hikaye ve son beklenmemeli.
20.06.2022

Kuşlardan yola çıkılarak bir yaşam felsefesi çizilmeye çalışılan kitap kısa bölümler ve akıcı diliyle keyifle okunabilecek bir kitap. Kuşların pek çok hareketi, tüyleri, ötüşlerinin bir sebebi olduğu ortaya konulmuş. Ancak evrim teorisine dayandırılmış.
20.06.2022

Ondan küçüklerin ağabey diye hitap ettiği, onu tanıyanların yanında huzur bulduğunu belirttiği bir gönül adamı. Bu kitabı okuyana kadar bir kaç defa duymuştum adını. Çünkü o kitap yazmamış hiç. Daha çok sohbet etmiş, cümlelerini dille ifade etmiş, kağıda dökmemiş. Ama çevresini öyle aydınlatan bir derviş ki, onu yazmışlar. Çağının dervişi desem abartmış olmam herhalde. Kendisi için "Türkiye'nin muhtarı" dedikleri olmuş. Güçlü bir hafızayla pek çok gönüle dokunmuş. Erken yaşta vefat etmeseydi kim bilir daha hangi gönüllere dokunacaktı. Gerek dostluk üzerine verdiği semineri okumakla, gerekse hakkında yazılanları okuyarak tanıdığıma çok memnun oldum Fethi ağabey. Rahmetle