Toplam yorum: 3.098.070
Bu ayki yorum: 2.600

E-Dergi

Hibrahimak Tarafından Yapılan Yorumlar

14.04.2024

Kitaba çok emek harcandığı belli oluyor. Ayetlerde konuya dair geçen kavramların tarihi referanslarına bakma çabası bana yeni bir bakış açısı kazandırdı. Ancak şunu da belirtmek gerekir: Yasin Meral, Samiri'nin soyunun Hz. Yusuf'tan olabileceğini vurguluyor kitapta. Fakat 2023 yılında katıldığı bir yayında bu konuda daha farklı bir fikre ulaştığını ve yeni baskısı yapıldığı takdirde Samiri'nin soyu konusunda güncelleme yapmak istediğini belirtmiş.
18.07.2023

Kitap, beş bölüm altında ilgili başlıklara dair toplam on altı karikatür kaynağından çizimler içeriyor. Osmanlı Türkçesiyle olan karikatürler, altta Latin harfleriyle de ifade edilmiş. Karikatürlerin kendi dönemlerine ışık tuttuğunu söyleyebiliriz. Ancak şunu da ifade edelim: kimi zaman basına sansür uygulandığı için her dönem aynı düzeyde eleştirel görünmüyor. Hazırlayan kişi de bunu önsözde belirtmiş.
13.06.2021

Kitap, zaman ve takvimi eski zamanlardan alarak başlıyor. Genel kültür mahiyetinde bazı genel kültür bilgisini üzerine ekleyerek devam ediyor. Melatonin, epifiz bezi, doğadaki ritim konusunda bilimsel veriler eşliğinde mevzu sosyal jetlaga bağlanıyor. Bu açıdan vermek istediği mesajı verdiğini, okuyucuyu sıkmamaya çalıştığını söyleyebiliriz. Ancak 163.sayfadan itibaren anlatılanların sonradan eklendiği ve yerinin orası olmadığı hissi oluşturuyor. Neden ritim başlığına eklenmedi bunlar, anlam veremedim.
12.06.2021

Yorumunuz için teşekkür ediyorum. Ben de temkinli bir şekilde de okumak gerektiği kanısındayım.