Toplam yorum: 3.088.827
Bu ayki yorum: 8.515

E-Dergi

Ebru G Tarafından Yapılan Yorumlar

29.04.2017

İçinde müziğe dair beş öykü barındırıyor. Her beş öyküde de zamanın efsane seslerinden bahsediyor: Frank Sinatra, Bing Crosby, Ella Fitzgerald gibi. Beni bu kitaba en çok bağlı tutan da hikâyelerinde dönemin caz müzisyenlerini işliyor olmasıydı. Başka tarz müzisyenleri işleseydi belki bu kitap bu kadar samimi gelmezdi bana ama hikâyelerin sonu hep yarım bitirilmiş. En heyecanlı yerinde bitiyor.
29.03.2017

İşlenen konu zulme karşı içimizdeki ve dışımızdaki huzursuzluğu ele almak olsa da etkileyicilik ve edebi aktarım yönünden biraz zayıf kalmış. Hatta bazı yerlerde kendini tekrar ediyor. ''Ben bir insandım.'' kısmı gerçekten her tekrar edilişinde insanı ayrı parçalıyor. İnsana yapılan zulmün sonucundaki merhametin insan düşmanlığından daha acı verici olduğunu da Meleknaz'ın bakışlarından iyi yansıtmış. Okurken haber izliyormuşsunuz gibi hissettiriyor. Yani kitap bir haber süresi gibi sıkıştırılmış. Daha derinden işlenebilirdi.
06.03.2017

Yazarın çok naif bir dili var. Huzurlu bir tebessüm bırakıyor okurken. Bu kitabını okurken rüyadaymışım da âlem âlem gezintiye çıkmış gibi oldum. Bazı yerlerde uçurumdan düşmüşüm de sonu gelmeyen bir düşüş ertesinde uyanıp yattığım yerden etrafı seyrederken buldum kendimi. Tanımlamaları sade ama etkileyici.
08.02.2017

Çok beğenerek okuduğum kitap oldu.Çevirisi de yeterliydi bana göre.Tirad tarzındaki havası teatral bir coşkuya sebep oluyor okurken.Karanlık duyguların işlendiği insana ve Tanrı'ya başkaldıran düzyazı-şiir türünde olan şarkılardan oluşuyor.Okurken çok fazla ruhsal çöküntüye giriyorsunuz ama gencecik yaştaki bir kalemden çıkan şaheser.Yazarı da sonra intihar etmiş.
10.01.2017

''Nasıl iyi bir ihtiyar olunur?'' sorusu çerçevesinde ihtiyarlığa giden yoldaki hazzı aramak için çıkılmış bir seyahati anlatıyor. Bu seyahati yaparken de birçok filozof ve görüşlerinden yararlanılıyor. Kitap bitince kendinizi ihtiyar hissediyorsunuz. İçinizdeki çocuğu çıkarın oynatın diyor yazar ihtiyarlara. Bazı cümlelerin çevirisinde de sıkıntı vardı. Anlam yükleyemediğim cümleler vardı. Platonun kolunda ornitorenkle bara girmesinden biraz daha pasifti bu kitap.