Toplam yorum: 3.099.665
Bu ayki yorum: 4.201

E-Dergi

GÖKTÜRK Tarafından Yapılan Yorumlar

18.07.2024

Kısa bir tarihi kurgu desek yanlış olmaz sanırım. Bşraz gerçek biraz hayal kısa sürede okunup biten bir eser.
17.07.2024

Anlatımı yalın ve akıcı, üslubu naif bir eser. Kolay okunuyor yazarak hayata tutunmaya çalışan bir adam ve aşka akşını feda eden bir kadın... Bir başyapıt mı bence değil ama okunur mu okunur.
11.07.2024

İşgal yıllarında ordusuz kalmış halkın bıkkılığı, çaresizliği, şaşkınlığı ile ordusuz kalmış bir subayın mücadele ve azmini çok güzel kaleme almış yazar.
Bunun yanında bu karışık günlerde ülkedeki insanların durumunu, memleketin ahvalini yine çok canlı ve gerçekçi olarak bize yansıtıyor.
Üst üste gelen savaşlar ve yenilgilerle şaşırıp kalmış bir halk ve onları uyandırmaya çalışan bşr avuç vatanperver askerin mücadelesini okıyacaksınız bu kitapta özetle.
04.06.2024

Dönemi bizzat yaşayanlarım sözünden okumak için güzel bir eser. Dili akıcı ve kolay anlaşılır. Bizzat Atatürk'ün ağzından Osmanlı Devleti'nin son çırpınışlarını okuyorsunuz.
Anlatımda zaman zaman biraz mübalağa hissediliyor. Bunu belki yazar böyle tercih etmiş olabilir bilemiyorum. Atatürk'ün normal anlatımlarında -mesela Sultan Vahdettin ile konuşurken karşısında bir padişah değil de aly rütbeli bir subayla konuşuyormuş havası verilmiş ama bu konuşmalaron belgeli olduğu bölümlerde durum gerçeğe daha yakın.
Falih Rıfkı'nın diğer kitaplarında olduğu gibi iyi bir tarihi dönem romanı.
27.05.2024

Osmanlı son döneminin en kritik zamanını anlatan bir roman. İhtilaller, kaçışlar, geri dönüşler, daima rüzgarın estiği yöne dönenler, ne olursa olsun dik durunlar. Velhasıl siyasetin her halini bu romanda okuyorsunuz.