Toplam yorum: 2064273
Bu ayki yorum: 15505

E-Dergi

metin_baran tarafından yapılan yorumlar

24.04.2017

Gerçek bir hikayenin sade bir dille kaleme alınmış hali. Huzursuz edici..tavsiye derim..
03.01.2016

Bir videosuna denk gelmiştim, anlattıklarım ne ki bir de kitabımı alın, her derde deva diyordu.. Kitap iki bölümden oluşuyor, kendi dilinden kendi uyanışını,farkında lığını aktarıyor, savruk, sokak dili ve büyük puntolarla... geri kalan diğer sayfalar ise okurun doldurması üzere boş bırakılmış. Videoda anlattıklarının özeti aslında, böylesi bir kitabın kısa zamanda 10 ün üzerinde baskı yapmış olması çok şaşırttı beni.. Şifa veriyor çok veriyor, birilerinin zamanını ve paralarını alarak tan !!!
05.01.2015

Orhan pamuk'un okuduğum üçüncü kitabı. Her üç kitabı için birbirinden farklı olumlu ve güzel şeyler yazabilirim ama 3 kitabında da hoşuma gitmeyen tek bir taraf var. Kitabın ve Orhan Pamuk'un geniş bir kitleye hitap etmek için ayrıca ayrıntılara değindiğinin farkındayım. Kitabı okurken bazen hikayenin çok güzel aktığını hissederken bazen de hikayenin her ayrıntısının uzun uzun yazıya dökülmüş olması beni sıktı. Eminim kitabın bir bölümü bir çok kişiyi de sıkmıştır. Masumiyet Müzesi yaklaşık 550 sayfalık bir kitap ama bence en fazla 250-300 sy olmalıydı.
Bunun dışında hikayenin kendisi tam da bir aşk hikayesi,sevipte kaybetme, sonra tekrardan kazanmak için müthiş bir şekilde mücadele etme, tam kazandım, sevdiğim o insanla birlikte bir hayat boyu mutlu olacağım derken gene yok oluş,
'Sabırla tevekülle insanın kazanamayacağı kalp, fethedemeyeceği kale yoktur'. cümlesi kitap içinde çok hoşuma giden cümlelerden biriydi sadece. Kitabı okuduktan sonra müzeyi en kısa zamanda görme isteği oluşuyor. Orhan Pamuk o dönemin ahlak ve toplumsal yapısını bu kitapta çok iyi tahlil etmiş.Hüzünlü bir aşk hikayesini okumak isteyenlere tavsiye ederim.
30.12.2014

Kitabın 1940 yıllarında yazıldığını düşündüğümüzde değeri daha iyi anlaşılır.G. Orwell .Sosyalizmi,işçi işveren,sömüren ve sömürülen konularını fabl yöntemiyle güzel aktarmış anlatmakla kalmamış kendi içerisindeki eleştirisini de yapmış.Günümüzle karşılaştırıldığında aslında pekte bir şey değişmediğini görmekteyiz..
Erken yaşlarda okunması gereken bir kitap.
28.12.2014

Eğer seçici bir kitap okuyucusuysanız yolunuz mutlaka M .Munganın hikayelerine düşer. o hikayelerdeki kahramanları çoğu zaman etrafınızda bulunan insanlara benzetirsiniz. Cinsiyetlerin ruhsal dünyasını gözler önüne serer, günlük yaşamdan bir çok örnek sunar. Bütün insani duyguları derinlemesine çok güzel kaleme alır.
M. Mungan'a ait favori kitabım olmasa da eski masalları M. Mungan'ın kaleminden okumak gene de çok güzel..