Toplam yorum: 3.088.192
Bu ayki yorum: 7.881

E-Dergi

Murat Akturk Tarafından Yapılan Yorumlar

29.08.2009

MS 4. yüzyıldan itibaren Ortadoğu, Avrupa ve Ortaasyayı (o dönem Batı tarafından bilinen dünyayı) nufüs, kavimler göçü ,dini dağılımları yaklaşık 40'ar yıllık aralarla anlatan, dünya tarihini anlaşılır ve zevkli bir şekilde takip etmenize olanak sağlayan bir eser. Bence olması gerekenden çok daha ucuza satılmaktadır. Tavsiye ederim.
12.08.2009

Bir tespit yapmak gerekirse, Amin Maalouf'un diğer kitpalarına göre "Vasat" bir eser.
Sürekleyici değil, merak uyandırmıyor ama Yazar bu kitabında edebi kaygılarının yerini dünyanımızın geleceğiyle ilgili kaygılarına bırakmış. Bu sebeple farklı bir kategoride ele almak gerekir kitabı.
Yazar, ortadoğu kökenli olduğundan bize yakın bir pencereden dünyaya bakarak dünyanın gidişatını yorumlamış ve özüm önerilerinde bulunmuş. Bir Amerikalı veya Avrupalı için enteresan gelecektir elbet bu tespit ve öneriler ama bence benzer ve dahasını pekçok Türk düşünüründen de duyabileceğinizi belirtmek isterim. Bu sebeple "yeni ve farklı" bir fikir elde edemedim bu kitaptan. Bazı bölümleri "Yakın dönem Arap Tarihi" özeti olarak geçmekte olup genel bir okur kitlesine hitap etmediğini düşünüyorum. Tüm bu olumsuz görüşlerimin yanında Amin Maalouf'u kendi şahsi hedeflerini ve parasal kaygılarının yerine Dünya geleceği ile ilgili bir kitap çıkardığı için tebrik ediyorum. Bir nebze de bu kitabı , Doğulu bir yazarın "medeniyetler çatışması" kitabına cevabı şeklinde görüyorum. Belki 10 yıl veyahuy 40-50 yıl sonra, Amin'in yaptığıu tespitler gerçek çıktı gibi yorumlar duyacağız. Belkide tarihin hzılandığı tezini de düşünürsek bu 1-2 yıl içinde de gerçekleşebilir.
09.08.2009

Fransız bir gazetecinin 1.Balkan Savaşında görgüdüklerini yansıttığı bir kitap. Stephane Lauzanne resmi Türk tarihinde ve okullarda okutulmayan veya detaylandırılmayan konularda da yaşadıklarını anlatarak bir döneme ışık tutuyor. Avrupa toplumunun Osmanlıya karşı ön yargısını kabulleniyor. Osmanlı içindeki siyasal çekişmelerin yansımalarından bahsediyor. Yazar yer yer Fransız milliyetçiliğini öne çıkarırken (Lazarist rahipleri ve misyonerlerinin faaliyetlerini överken) Osmanlıya karşı yapılan komploları da gün yüzüne çıkarmaktan geri kalmıyor. Kitabın yazın dili akıcı, olaylar merak uyandırıcı ve bir solukta okunacak bir eser. Tavsiye olunur.
07.08.2009

2.5 günde bitirdim kitabı. Nurullah Ataç'ın dediği gibi "Zaten başladıktan sonra bırakmak kabil değil". Nurullah Ataç'ın Zeytindağı kitabının 2 temel özelliği var. 1.si kitabın edebi açıdan tasvirlerle süslenmiş, akıcı bir Türkçe ile yazılması. 2.si i20.yüzyılın başlarındaki çöküşe ait tarihi gerçekleri görgü tanıklarının ağzından okuyor olmamız. Tarihi seven, Cumhuriyet öncesi ve son osmanlı dönemleri, 1. dünya savaşında Osmanlının durumunu anlamak açısından da okunması önerilebilecek bir kitap. Falih Rıfkının eline sağlık. Önemli bir eser.
17.06.2008

Etkileyici, insanı dan diye fikirlerinden vuran bir tarz.
Sozu donup dolastirmadan, vahsi kapitalizm'in gerçeklerini anlatan, zararlı ve yararlı bilgilerle dolu, bir başkasından kolaylıkla elde edemeyeceğiniz tavsiye ve fikirlerin anlatıldığı bir kitap. Katılmadığım yönleri var mı, var hem de çok ama bzı tespitler ve itiraflar etkiletyic.
Tavsiye eder miyim , evet, çok arkadaşıma ettim bile. Sadece yazım tarzı için bile okunabilir.