Toplam yorum: 3.092.762
Bu ayki yorum: 3.363

E-Dergi

KY-1966409 Tarafından Yapılan Yorumlar

02.08.2023

Kitapta Türk Müslümanlığının tarihsel gelişiminden ziyade kısa bir Atatürk anlatımı ve sonrasında İmam-ı Azam, İmam-ı Maturidi, Ahmed Yesevî ve Hacı Bektaş biyografileri var. Sonda da bektaşi mimarisinden uzunca bahsedilmiş.
01.08.2023

Kitap çok hoştu. İçinde fantastik öğeleri olmayan bir İhsan Oktay Anar tadı veriyor ve pürüzsüz şekilde akıyor diyebilirim.
01.08.2023

Öncelikle kitapta müellifin ilk kitabına çok fazla atıf var, onu okumadan bunu okumak pek çok bahsi düzgün anlamayı engelleyecektir. İkincisi kitap, yazarın ilk kitabının koyduğu standardın biraz altında kalıyor. Soruların bazıları çok hayati iken bazıları "convenience" temelinde belirlenmiş gibi duruyor. Seri hızlı tamamlanırsa bu açık kapanır ama yazarın söylediği gibi 20-25 yılı bulacak bir iş olacaksa en azından kitaplara daha fazla makalenin girmesi makul olacaktır. Şunu da söylemek gerek, ele alınan sorulara verilen cevaplar gayet tatmin edici, bu noktada herhangi bir menfi tenkitte bulunmak haksızlık olur. Allah gayretini bereketlendirsin.
04.12.2022

Kitap için magazinel bilim kitabı denebilir. Okuması oldukça keyifliydi. Pek çok vaka, başka bir kaynaktan da doğrulanıp konuşmaları, içerikleri süslemek için kullanılabilir. Anekdot değeri yüksek şeyler var.
12.11.2022

Aslında kitap bir psikiyatri doktorunun incelemesini konu almıyor. Bir psikiyatri hastası, hastanın isteği hilafına uygulanan tedavilere isyan ediyor ve psikiyatri karşıtı radikalist bir eğilimle bu kitabı kaleme alıyor. Kitapta oldukça önemli tarihi veriler var, fakat kitap sonlara doğru 1980'lerdeki bazı psikiyatri karşıtı hareketlerin güncel tavırlarını anlatmaya başlıyor ve burada biraz sıkıcılaşıyor.