Toplam yorum: 2055312
Bu ayki yorum: 6529

E-Dergi

yorumluyorum: tarafından yapılan yorumlar

31.05.2016

"Yedi Güzel Adam" dizisi Türkiye'de belki iyi belki kötü sayılabilecek bir dönüm noktasıydı. Şöyle ki: Büyük bir edebiyat ilgisi uyandı fakat sonraları bu özentiliğe kaydı. Üzücü: Bilinçsiz okurlar ortaya çıktı. Yani Zarifoğlu'nun alıntı dizelerini görüyoruz sosyal medyada, insanlar anladığı kadarını paylaşıyor ve bu bir-iki şiir, üç-beş dize. Oysa Zarifoğlu gizemin doruk noktası, onu ancak edebiyatçılar ve iyi edebiyat okurları anlayabilir düşüncesindeyim. Divan edebiyatına saray edebiyatı da denirdi çünkü onu herkes anlayamazdı, Zarifoğlu ve okurları ilişkisini buna benzetiyorum. Rahmetle...
31.05.2016

Ahmet Erhan: Acının son şairi, doğum nedeni bilinmiyor, doğum yeri: Mersin ve Ahmet Erhan deyince somut bir şey gelecekse akla: portakal ağaçları... Ben Ahmet Erhan'ın şu dizesinde durdum: "Ve belleğim ıslak bezlerle silinmeye muhtaç..." yaşamanın her gün neden daha da ağır geldiğini hissediyor insan bu dizede. Fikir noktasında uyuşmam ama şiirleri benim için çok ayrı. Şairlerin ilk şiirleri daha güzeldir (genel), Ahmet Erhan'da da görüyoruz bunu. Dünyada acı bir iz onun şiirleri.
31.05.2016

DEM Yayınlarının okudğum ilk kitabıydı. Hadis ilmine girişte temel tüm bilgileri kısa-net bulabilirsiniz. Bu kitabı çok beğendim, inşaAllah DEM Yayınları Giriş Kitaplığının tümünü okumak isterim.
31.05.2016

En sevdiğim roman Mahrem; Elif Şafak'ı sevmem, bana pek samimi geliyor ama bu kitap kendisinin aksine çok samimi. 7 sene oldu sanırım okuyalı, hâlâ tadı damağımda. Kitap Türkiye Yazarlar Birliği ödüllü (2000), kesinlikle hak ediyor.
31.05.2016

Kitap iki bölümden oluşuyor: Kalk Melek Kalk (11 şiir) ve Metro'da Cuma Namazı (12 şiir). İkinci bölümdeki şiirlerde "neo-epik" hareketi daha fazla görsem de ilk bölümdeki yani Meleği tanıdığım bölümdeki şiirleri daha çok sevdim. Belki de Melek'i sevmişimdir, bilmiyorum. Şunu da belirteyim: Şiirlerde bir kadın görüyorsunuz, "kadın"lığı görüyorsunuz. Ben çok beğendim. Biraz alıntı iyidir: "Bir şey kesiliyorsa ben mutlaka orda olurum/ Bir anne sütten keser bir çocuğu orda ben/ Aşk ayakları yerden keser orda da/ İnsanlar umudunu keserler ben/ Beni tanır mısınız orda oluşumdan/ Geçip gitmeyip duruşumdan" Şu dizeler de Metro'da Cuma Namazından: "Gözyaşları içinde büyüyor gözlerim -hiçbir önemi yok/ Gözyaşlarım aktıkça büyüyorum -bu çok önemli"