Toplam yorum: 3.093.299
Bu ayki yorum: 3.900

E-Dergi

KY-2056247 Tarafından Yapılan Yorumlar

19.02.2015

İki tane öykü ödülü almış bir kitap olduğunu göz önünde bulundurduğumuzda, beklentileri karşılamadığını düşünüyorum. "Okumasam da olurmuş" denilebilecek kitaplardan.
19.02.2015

Okuyucu tarafından öğrenmesi ya da hatırlaması nefsin pek de hoşuna gitmeyecek olan "günümüz şartlarında Müslümanca duruşun nasıl gerçekleştirilebileceği" bilgisini basit diyemeyeceğimiz bir dille sunuyor. Dili için anlaşılmaz demek de yanlış olur tabii ki. Nihayetinde, okumaktan pişman olmadığım ve tekrar okunulası bulduğum kitaplardan biri.

Altını çizdiklerimden;
*Müslümanların yaşadığı veya onlara yaşatılan yanlışlar, birçoklarına kaçınılmaz gerçekler diye görünebilmektedir. İslam'ın yaşanılması gereken doğruları kendine ait olmayan düzenlerde icra edilmeye çalışıldığından, fakat bu durumda da o doğruların asıl mahiyetleri kaybolduğundan, şimdi çoğu kafalarda İslam'a ait doğrularda eksikler bulunabileceği gibisinden yanlış izlenimler uyanabilmektedir.
02.08.2014

İrşad ve tebliğ metotlarını öğrenmek adına okunması gereken en önemli kitaplardan birisi. Dilinin ağır olduğunu kabul edebiliriz ama okurken mesaj yerine ulaşıyor :)
Yazar savunduğu fikirleri paylaşırken dayanak noktalarını da beraberinde veriyor. Bu referanslarının da büyük kısmını ve hatta belki de hepsini Kur'an-ı Kerim ve sünnet teşkil ediyor.
Okurken, fikirlerin bir kısmı çok radikal gelebiliyor. Bu eserin, keskin bulduğumuz bu görüşleri farklı kaynaklardan araştırmamız için merak uyandırarak konu hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmamıza vesile olacağını düşünüyorum.
01.08.2014

Kitapta Ahmet Ümit'in söz ustalığı konuşuyor tabii ki de ama bu, eserin başarılı kabul edilebilmesi için yeterli değil. İçerisinde, okuyucuya yaptırdığı çıkarımlarla ders veren öykülerle birlikte, mesaj verme endişesinden uzak ya da makul kabul edemeyeceğim mesajları olan öyküler de mevcut.

Her ne kadar "Okumasaymışım pek de bir şey kaçırmayacakmışım." dediğim kitaplardan birisi olsa da bana kazandırdıkları da yadsınamaz. Hayata tatbik edilebilir birkaç düşünce tarzı ile beraber "makadam, biteviye" gibi bilmediğim sözcükleri de öğrenmeme vesile oldu.