Toplam yorum: 3.100.704
Bu ayki yorum: 5.245

E-Dergi

Emre . Tarafından Yapılan Yorumlar

29.11.2023

Deniz Kurmay Albay Ali Türkşen'in 1996 Kardak Krizi'nde yaşadıklarını ve balyoz davasından cezaevine düşüşünü anlatan eser, Türk Deniz Kuvvetleri'nin ve Türk Silahlı Kuvvetleri'nin uğradığı operasyonları inceliyor. Yavaş ilerleyen başlangıcına rağmen, duygusal anlatım ve olayların içinden bir bakış açısıyla başarılı bir şekilde sunuluyor. Eser, askeri ve siyasi yapılanmanın sonuçlarına odaklanarak, o dönemdeki zorlu süreçleri ve yaşanan mağduriyetleri vurguluyor. Ayrıca günümüzde yaşanan olaylarla da bağlantı kuruluyor.
29.11.2023

Enes Kabakçı hocanın 'Sosyolojiyi Kurmak' eseri, Sosyoloji'nin temelini Fransız Devrimi ve Sanayi Devrimi ile atan Auguste Comte'un üç hal kanunu, Montesquieu ve Tocqueville'in siyasi düşünceleri, Amerikan demokrasisi üzerine analizleri ve Comte ile Durkheim'in katkılarına odaklanarak, Sosyoloji tarihini kapsamlı bir şekilde ele alıyor.
29.11.2023

Kitap 1916 Arap İsyanı'nı ele alarak, Arapların Osmanlı dönemine bakışını ve isyana giden süreci detaylı bir şekilde inceliyor. Türklerin Arap coğrafyasındaki hâkimiyetini, asimilasyon iddialarını çürüterek, Osmanlı'nın bölgeden çekilmesi ve Arap İsyanı'nın sonuçlarına odaklanıyor. Şerif Hüseyin'in hayal kırıklığı ve ailesinin trajik sonuyla birlikte, Osmanlı'nın yerini alan emperyalist güçlerin Arapları asimile etme sürecine dikkat çekiyor.
29.11.2023

Hem genç okuyucuları macera dünyasına çeken hem de olgun okuyuculara insan doğasının karmaşıklığına dair düşündüren etkileyici bir klasik.
29.11.2023

Prof. Dr. Mustafa Öztürk'ün 'Geleneksel İslam'ın Kritiği' adlı kitabı, İslam dininde çeşitli tartışmalı konuları cesurca ele alıyor. Kitap, Kuran'ın farklı perspektiflerle nasıl okunabileceğine dair önemli bir bakış açısı sunuyor ve dinin çeşitli yönlerini sorgulayarak eleştiriyor. Özellikle İslam'ın öncesi dönemini anlamadan, dinin temel yapısını anlamanın zorluğuna vurgu yapması dikkat çekici. Mustafa Öztürk, bilgiyi sorgulama ve yeniden değerlendirme konusunda bir fırsat sunan bu kitabını öneriyor, bu nedenle doğru bildiklerimizi sorgulamak isteyenler için değerli bir kaynak olabilir.