Toplam yorum: 3.087.948
Bu ayki yorum: 7.635

E-Dergi

Yucel Kamar Tarafından Yapılan Yorumlar

22.07.2022

Tâhirü'l-Mevlevî üstadın titiz bir yaklaşımla şerh ettiği, dönemin edebiyatına meraklı olanlar için ilgiyle okunacak bir eser. Kitabın sonunda yer alan, Tâhirü'l-Mevlevî ile Prof. Ali Nihad Tarlan'ın "heft" kavramı üzerine mektup yoluyla yaptıkları tartışma ise hem tarafların üslûbunu hem de edebî kudretlerini göstermeleri bakımından edebiyat tarihine geçecek cinsten.
24.07.2021

Manguel'in dedesinin ve Tanpınar'ın izinden gidip beş şehrimizi anlatması o şehirlerimizin uluslararası tanıtımı açısından oldukça olumlu, fakat Manguel'in bu yazma yolculuğunda Türkiye'deki belirli kesimler tarafından yanlış yönlendirildiğini ve bilgilendirildiğini düşünüyorum. Zira, hakkında hiçbir bilgisi olmadığını düşündüğüm Türkiye siyasi ortamından bu kadar söz etmesinin ve mezkûr belirli kesimlerin siyasi görüşlerini sanki tek doğruymuş gibi anlatmasının başka bir izahı olamaz. Keşke Manguel yola çıkmadan önce refiklerini isabetli seçseymiş. Kitabı okurken zaman zaman bu kitabın Manguel'e belirli siyasi amaçlar doğrultusunda yazdırıldığını düşünmedim değil doğrusu!
24.07.2021

Özellikle üçüncü bölümü başta olmak üzere ilk beş bölümünün oldukça önemli olduğunu düşünüyorum. İslâm dünyasında kitap üretiminin nicelik yönünden değil de nitelik yönünden önem arz ettiğini çok iyi anlatıyor. Üçüncü bölümü okurken Ray Bradbury'nin Fahrenheit 451 kitabının son birkaç sayfası zihninizin bir yerlerinde dursun.Tekrar tekrar okunası bir kitap.
24.04.2021

Çok faydalandığım bir eser oldu. Sabri Ülgener'i okumaya başlamadan önce bu eser okunsa yeridir. Ülgener'in eserlerinin özüne nüfuz edebilmek için harika bir arka plan niteliğinde.
24.04.2021

Refah ve refah devleti kavramını Batılı ve İslâmî perspektiflerden irdeleyen, daha doğrusu İslâm'ın kendine has refah yaklaşımını zaruriyat- haciyat- tahsiniyat ayırımıyla çok güzel özetleyen ve tabiri caizse hap şeklinde, kıymetli bir eser olmuş. Kalkınma/refah iktisadı üzerine çalışanlar için zihin açıcı bir ilk okuma olabilecek kıymette.