Toplam yorum: 3.086.814
Bu ayki yorum: 6.501

E-Dergi

heveskâr Tarafından Yapılan Yorumlar

28.12.2023

Bedevi kültürüne dair fikir sahibi olmak için güzel bir kitap, ancak kitapta o kadar çok tekrar var ki aynı cümleyi onlarca defa okuyor gibi hissettim. Zaten kısa olan kitaptaki tekrarlar çıkarılsa sayfa sayısı yarıya düşer muhtemelen.
14.07.2023

Deklarasyonun tek sebebe bağlı olmadığı, birden çok değişkenin süreçte rol oynadığı anlatılıyor. Dönemin şartları ve süreç esnasındaki gelişmelerle birlikte gelinen nokta özetleniyor. Karar vericilerin düşüncelerine yer verilmesi güzel olmuş. Kısa ve öz bir çalışma.
13.07.2023

Eserin 1916'da yazıldığı göz önünde bulundurulursa değeri daha net anlaşılabilir. Henüz savaşın ne yöne döneceğinin belli olmadığı bir dönemde fevkalade gerçekçi yaklaşımla çıkar çatışmaları ele alınıyor ve savaşın esas sebebi irdeleniyor. Esas sebebin Yakın ve Orta Doğu paylaşım sorunu olduğu tespit ediliyor ve Osmanlı Devleti bölünmeden sorunun kesin olarak çözülemeyeceği belirtiliyor. Savaşın sonucu için Osmanlı topraklarında yapılacak muharebelerin daha belirleyici olacağı ve buraya önem verilmesi tavsiye ediliyor. Ayrıca kitaptaki Türkiye'nin sosyal hayatına dair değerlendirmeler de gayet çarpıcı ve hakiki problemlere işaret edici nitelikte.
14.04.2023

Genel hatlarıyla 1. Dünya Savaşı'nın gidişatı hakkında bilgi veriliyor, her sayfada büyük boy resimler mevcut ve anlatım oldukça akıcı. Kitap doğal olarak daha çok Batı ve Doğu Cepheleri'ne odaklı, örneğin Osmanlı'nın cepheleri hakkında Çanakkele dışında çok kısa bilgiler verilerek geçiliyor. Kitabı esas değerli kılan şey ise sadece cephelere değil, kullanılan önemli araçlara, silahlara ve komutanlara da yer vermesi. Piyade silah ve araçlarına ek olarak özellikle denizcilik ve havacılıktaki kabiliyetlerin de savaş boyunca gelişimiyle bunların savaşa etkileri de detaya girilmeden genel hatlarıyla okura yansıtılmış. Son olarak da 1. Dünya Savaşı'yla 2. Dünya Savaşı arasındaki bağ kuruluyor.

Yayınevine kaliteli basımlarından ötürü öncelikle teşekkür etmekle birlikte, ufak bir eleştiri yapmak istiyorum. Kitap siyah-beyaz baskı olduğu için haritalardaki hatlar, işaretlemeler çoğu zaman anlaşılamıyor. En azından bu cephe haritalarının olduğu sayfalar renkli basım olsa daha iyi olabilir.
17.03.2023

Kitap çok fazla detaya girmeden önemli olaylara değinerek genel hatlarıyla Osmanlı'da havacılığın gelişimini akıcı bir şekilde sunuyor. Kitabın en büyük artısı metnin oldukça fazla görselle desteklenmiş olması. Nerdeyse her sayfada 1 veya 2 görsel bulunuyor, bu da kitabı okurken adeta belgesel izliyormuşsunuz hissine kapılmanızı sağlıyor. Havacılık tarihimiz hakkında yazılmış çok fazla kitap bulunmuyor, eğer ilginiz varsa almanız gereken ilk kitap bu olmalı.