Toplam yorum: 3.099.916
Bu ayki yorum: 4.452

E-Dergi

bodakedi Tarafından Yapılan Yorumlar

17.06.2024

"dünyanın göz açıp kapayıncaya dek değiştiğini, hayatın hiç bir zaman mutlak olmadığını, her daim kumar olduğunu anlatıyor picoult. durumunun geçici olduğunu bilmekle geleceğinde neler olacağını bilmemek arasındaki büyük farkı yaşayan diana'yı... romanı yazarken aklında da hep şu soru varmış: bu pandemiyi nasıl anlatacağız? kim anlatacak? dünyanın nasıl ve neden kapandığının ve ne öğrendiğimizin öyküsünü nasıl anlatacaktık? cevaplarını sıralarken okurunu bol bol sorgulamaya çağırıyor. her picoult romanı gibi bir solukta biten bir duygu yoğunluğu... ya ben onun yerinde olsaydım ne yapardım diye düşündürüyor...
05.06.2024

on öykülük toplamla gelmiş kamil erdem. minicik bir şeyden akıp gidiyor öyküler. çevre, civar ne varsa onları da sürükleyen bir sel gibi taşıyor doluyor okurunun zihnine. durup düşündürecek çok şeyi var, sorduracak çok sorusu, tasdik edilecek çok durumu. dili ve anlatımı bir tık daha kusursuzlaşmış. çok zor tanımlamaları kolay gösteriyor. edebi haz veriyor bolca. hep yazsın hep okuyalım.
31.05.2024

keder yirmi kısa öyküden oluşuyor. yordanka beleva minicik olaylardan, detaylardan yola çıkarak örmüş öyküsünü. ilk elden ve yakınlıkla. kısacık ve etkili. incecik mizahını hüzünle yoğurması öyle bir albeni yaratmış ki hazla okunuyor. özellikle kitaba adını veren öykü nefis. öykü okurları ıskalamasın derim.
07.05.2024

bir ilk kitap ilk tanışma. yedi öykülük toplam dipsiz kuyuları anlatıyor. yarattığı gerilimi çok iyi büyüterek, oyunlarla finale yürüyor. süssüz, gösterişsiz, sade bir dil ve anlatımla veriyor duyguyu. öykülerin kurulumu için çok çalışıldığı belli. mekan ve atmosfer kullanımındaki ustalığın etkisi büyük. yarattığı atmosferi bir anda dağıtma konusunda da iyi. "traş köpüğünden bulutlar" tam da öyle bir öykü. "yeniden oyna" mekan kullanımı bakımından nefis öykü. her öykü iyi de "koku" ayrı parlıyor. tanıdık kuyuları, girdaplarıyla çok iyi toplam. ıskalanmaması gereken ilk kitaplardan. ikinci kitabı merakla bekleneceklerden.
07.05.2024

gayet olağan başlıyor ayı. yarıya kadar öyle usul usul ilerliyor. sonra öyle bir coşuyor ki... engel'in tüm sınırları zorlarken ritmi koruması ve aynı sakinlikte devam etmesi takdire şayan. kontrolü hep elinde tutarken batırıyor tüm iğnelerini. daha fazla ne olacak merakıyla çeviriyoruz sayfayı. ana karakterini de şüphe götürmez şekilde anlatınca aslında aykırı olana kolaylıkla inanıyor ve hatta haklı bulabiliyoruz. yer yer fantastik, gotik yer yer şiirsel. çok cesur ve derin. nefis roman netekim.