Toplam yorum: 3.100.859
Bu ayki yorum: 5.400

E-Dergi

Etherial. Tarafından Yapılan Yorumlar

12.06.2024

Sayın İbrahim Duman’ın doktora tezi kitap haline getirilmiş ayrıca İran araştırma merkezinin 2019 da en iyi doktora tezi ödülünü almış bir çalışma. Kitapta Büyük Selçuklu Ordusunda kullanılan savaş aletleri yararlıklarına göre sınıflandırılarak başlıklar altında kısada olsa ayrı, ayrı incelenmiş pek çok kaynaklardan alıntılarla desteklenmiş. Daha önce kısıtlıda olsa Türkçe basılan kitaplar ya da yabancı kaynaklardan çeviriler okumuş kişiler için muhtemelen yetersiz gelecektir (Roma ve Bizans askeri tarihi) fakat Büyük Selçuklu ordusu gibi böyle nadir çalışmaların devamı için önemli ve cesaretlendirici bir örnek..
23.02.2024

Araya başka kitaplarda alarak parça, parça okudum, çevirisi beklediğimden çok, çok iyi.
27.05.2023

Kitabın ilk bölümü İran tarihi ve mitolojisi hakkında daha önce çalışmaları olan yazarların kitap alıntılarından oluşuyordu. Eğer o kaynakları okumuş olan varsa sadece tekrar etmiş olur. İkinci bölüme gelirsek, iki öyküyüde malesef başarılı bulmadım..
24.04.2023

İbn-i Battuta'nın seyahatnamesini okuduktan sonra gerçekten çok yalın geldi. Polo'nun verdiği bilgiler kimi yerde çok karışık ve dikkat çeken çelişkiler mevcut olsada okumakta fayda var..