Toplam yorum: 3.093.110
Bu ayki yorum: 3.711

E-Dergi

Oğuzhan Erdinç Tarafından Yapılan Yorumlar

01.06.2024

Market Garden harekatını iki tarafın da gözünden (tabii müttefikler daha ağırlıklı olarak) anlatan, özellikle harekat sonrasında müttefiklerin hollanda’yı boşlaması sonucu daha da zor hale gelen hollandalı sivil yaşamlarını ve 44-45 kışı kıtlığını da ele alan eser. Konuya ve döneme ilgili herkesin okumasında fayda olan, durumu genel hatlarıyla anlatan klasik bir Beevor eseri.
08.04.2024

Napoleon’un hiçlik diyebileceğimiz seviyeden, öldüğü gündeki durumuna kadar her anını detaylıca işleyen, çok kapsamlı bir biyografi çalışması.

Sadece Napoleon meraklılarının değil, Avrupa tarihini iyi anlamak isteyen herkesin mutlaka okuması gereken bir eser.
21.10.2023

Aydemir'in Anadolu bozkırlarında, savaş koşullarında koyu bir Turancı, Türkçü olarak başlayan hikayesinin, Sovyetler ile kesiştiğinde nasıl Devrimciliğe döndüğünü, akabinde son evre olarak kendi memleketinde Devletçilik ile bu devrimciliği harmanlayarak ilerlediğini ve sonlandığını kendi ağzından, kendini eleştirmekten sakınmadan okuyabildiğimiz harikulade bir eser.

Bu eserde Anadolu'nun yokluğunu, bugüne kadar taşınmış olan Rumeli göçmenlerinin adapte zorluklarını, Atatürk devrimlerinin birçok noktada astları tarafından yeterince benimsenemediği için nasıl yalnız kaldığını ve boğulduğunu bu eserde bulabilirsiniz. Bu topraklar üzerine samimi bir değerlendirme okumak isteyen, gerçeklerden kaçmamak isteyenler için mutlaka okunması gereken bir yapıt.
10.09.2023

Gerçekte Kasım, genel bilinen adıyla Ekim devrimini bir yabancı gözünden, küçük bir dönem öncesi ve sonrası olmak üzere birçok ayrıntısıyla anlatan, daha önemlisi bunlara birinci elden tanık olarak anlatan muazzam bir kitap. İlgili dönemde Rus ordusu ve halkındaki karışıklığı, zihin iklimini anlamak için eşsiz bir eser, döneme-konuya ilgisi olan herkese vakit kaybetmeden okumasını öneriyorum.
20.08.2023

Kitabın ilk yarısı gerçek bir başyapıt iken ikinci yarısı ilkine kıyasla yavan gidiyor. Hayyam, doğu dünyasına etkisi ve dolaylı olarak Hasan Sabbah ve müritlerinin üzerindeki örtülü etki masalsı ancak rahatsız etmeyecek bir fantezi dünyası ile anlatılmış. Konuyla ilgili tarihsel gerçekleri arıyorsanız yanlış yerdesiniz ancak edebi olarak okunası bir eser ve ilham kaynağı olarak tarihsel şahsiyetler arıyorsanız doğru yerdesiniz…