Toplam yorum: 1992744
Bu ayki yorum: 23912

E-Dergi

Ali Rıza MALKOÇ tarafından yapılan yorumlar

04.09.2019

9 yılda 296. Baskısı ile 591.000 adet yayınlanan bu kitap, okuma listemde sırasını bekliyordu. Bilim, felsefe, sosyoloji, hukuk kitapları okurken araya bu tür romanları da ekliyorum. Kitabı okuduktan sonra, bu yoğun ilgiyi fazlasıyla hak ettiğini söyleyebilirim. Fakat tek üzüntüm; felsefe, mantık, hukuk, sosyoloji ve benzeri alandaki bilimsel kitapların bu yoğun ilgiden mahrum kalması. Yani okuma kültürümüz, dengeli, tutarlı ve yeterli değil. Sosyal bilimler ve fen bilimlerini bir bütün olarak düşünmek zorundayız. Ortalama toplumsal bilgi, birikim ve deneyim için buna ihtiyacımız var. Hekim de hukuki bilgiden mahrum kalmamalı, sosyolog da fen bilimlerine ilgi duymalı. Bu roman elbette bir tarih, sosyoloji, psikoloji, felsefe, hukuk, ahlâk kitabı değil.
20.08.2019

Yerli ve yabancı yazarların romanlarının tanıtım yazıları ve alıntıları içermekte kitap. 50 yıllık bir okur olmanın titiz bir ürünü. Roman, ifade ve edebiyat sanatı hakkında geniş bilgiler edineceğiniz gibi, okuma listenize yeni romanlar ekleme isteğiniz oluşacak. Duygu ve düşünce dünyamıza katkılarından dolayı dikkatlı okur, sabırlı yazar sayın Fazlı Koksal bey"e teşekkür ediyor, yeni eserlerini bekliyoruz.
14.08.2019

Her kitap, duygu ve düşünce mimarimizde bir boşluğu dolduruyor, her anlatım, karar, tercih ve davranışlarımızdaki bir eksikliği gideriyor. Farklı bir niyet ve beklenti ile yola çıkıyor, okuyorsunuz. Hiç ummadığınız bir konuda doyurabiliyor sizi kitap. Bu eser de onlardan biri. “Hukukçular için rehber” ön açıklaması sadece bir yönlendirmeden ibaret. Anlatım daha fazlasını, daha fazla alanı kapsıyor. Yazar, yargılama deneyimi de olan bir akademisyen. Üniversitede görev yapan Hukuk Profesörü. Kitabın Türkçeye çevirisini yapan da hukuk akademisyeni olunca, anlatımlar ayrı bir değer/önem kazanmış. Bir yazı ister makale, ister şiir, roman, ister yasa metni, savunma, iddianame, tez, ister bir yargı kararı olsun; mantıksal bir bütünlük, giriş-gelişme-sonuç örgüsü, akıcılık, bilimsel gerçeklik, sorulara ve ihtiyaçlara cevap veren bir içerik, edebi bir üslûp içermiyorsa, amacından uzaklaşmış demektir. Bu anlamda her yazı ve anlatıma olumlu katkı sağlayacaktır.
05.08.2019

Kendisiyle röportaj yapılan yazar Sayın Hilmi Şeker’in Hukukta Gerekçe (1600 Sayfa) ve Süreç Adaleti (2017 Sayfa) adlı kitaplarını zaten okuma listeme almıştım. Bu röportaj, hem okumaya ilgimi artırdı hem de kitapları daha iyi anlayabilmem için ön bilgi oluştu zihnimde. Evet hukuku meslek olarak hukukçular icra etmeli fakat bir sosyal bilim dalı olarak her birey duygu ve düşünce dünyasına katabilmeli, toplumsal hak ve sorumluluklarını bilmeli. Bu açıdan bakıldığında, sorumluluk ve ödevlerimizi ve bizi bekleyen sonuçlarını tamamen hukukçulara havale ve ciro etme kolaycılığına kaçmamamız gerekiyor.      Ortalama toplumsal hukuk bilinç seviyemiz yükseldiğinde, hukukçular da (yargıç, savcı, avukat, noter, müfettiş, akademisyen) mesleklerini daha verimli, istekli ve düzenli icra edeceklerdir. Bu anlamda fen bilimleri, sosyal bilimler ve teknoloji alanlarında farklı ve yoğun okumalar yaptıktan sonra, son iki yıldır hukuk alanında kitaplar okumaktayım.
22.05.2019

Hani evimizdeki bir odamıza yeni aldığımız mobilyaları yerleştirmeden önce bir sevinç, heyecan, haz duyarak, odamızı temizler gerekiyorsa boyatırız. Zekamızın kumanda masası olan Zihin, bilinç, bilinçaltımız da aynı hassasiyeti öz irademizden bekliyor. Zihin temizliği, düzeni kurulmadan edinilen her düşünce, inanç, gözlem ve yargı arızalı ve şüpheli olacaktır. Diğer kitaplarını da zevkle okuduğum, hukuk felsefesi ve sosyolojisi ana bilim dalı öğretim üyesi sayın Prof. Dr. Ahmet Gürbüz"ün bu eseri de bizlere zihin temizliği yolunda rehberlik yapıyor. 2 günde okuyabileceğiniz 158 sayfalık bu eseri öncelikli okuma listenize eklemenizi öneririm. Ali Rıza Malkoç