Toplam yorum: 2028611
Bu ayki yorum: 18812

E-Dergi

Mücahit Mahmut Bilgin tarafından yapılan yorumlar

Her sayfasında, hatta her satırında bir ders bulunduran kitap. Bana bazen fazla geldiği oldu açıkçası. Sanki bir büyüğümle birkaç saat konuşuyormuş da her cümlesinde bana bir öğüt veriyormuş gibi hissettim. Yani bunu kafamda canlandırınca hiç hoş duygular belirmiyor içimde. Tabi kitapta bu etki daha azdı sanırım. Çok güzel şeyler de vardı, çok güzel mesajlar da aldım ama Halil Cibran'ın söylediği kimi şeyler de fazla ütopik geldi bana. Tabii ki kendi fikrimdir herkes için böyle diyemem. Güzel kitaptı okuyun efendim ^^
Evet bazı yerlerinde bilimsel terimler fazlaydı ama kendi üzerimden anlatacak olursam biyolojiye pek aşina değilimdir, keza terimlerine de öyle ama sağlığıma dikkat etmek istediğim ve bunun büyük bir kısmını suyla yapabileceğimi düşündüğüm için kitap ilgi alanıma giriyordu ve büyük bir zevkle okudum. Tamam bazı küçük yerlerinde küçük küçük sıkılmış olabilirim ama yine de kesinlikle okumanız gereken bir kitaptır. Sağlığın şakası olmaz, ciddi bir meseledir. İnanın kitapta çok yararlı bilgiler bulacaksınız. Sadece su ve suyun yararlarıyla alakalı değil, sağlık sektöründeki kimi ilaçların yararsızlığından hatta zararlarından filan da bahsettiği oluyor. Hatta bu ilaçlarla sektördeki markaların, şirketlerin bize oynadığı oyunlardan vs. Çok kapsamlı ele alınmıyor ama bu konuda bilinçlendirdiği kesin. Kısacası okuyun yani ^^
Ha bu arada kitapta yazara gönderilen mesajlardan alıntılar yer alıyor, gerçekten etkileyiciydi. Yazarı, bu mesajları kitaba koyduğu için tebrik ederiim :)
İlk başta şunu söylemem lazım ki bu kitabı okumak benim için harika bir deneyimdi. Çok şeyi gösterdi okuduğum süreç boyunca. Hasan abiyle beraber ben de o yolculuğu yaşadım, kendi kendime hayallere daldım. Ciğerlerimi ben de o temiz havalarla doldurdum.
Kitap size umut, paylaşmak, hayat ve dahası hakkında çok doğru şeyler gösterecek, öğretecek. Mutlaka okumalısınız. Yazarın youtubeda da kanalı vardır, ordan takip de edebilirsiniz :)
Çeviriden kaynaklandığını düşünüyorum kitabın bazı noktalarında çelişkiler, mantıksızlıklar vardı. Tabii ki bazen yazardan kaynaklandığını düşündüğüm şeylere de rastladım. Kitaba çok büyük beklentilerle başladım aslında ama üzgünüm ki ısınamadım ya. Rastlantısal olaylar çok fazlaydı gerçi bilinmeyen bir yolculuğa çıkıldığını düşünüyorsak belki bunu es geçebiliriz. Baş karakterimiz Axel kimi zaman "aniden" 180 derece dönerek kendinden beklenmeyecek tepkiler ve davranışlarda bulundu. Bazen de vverilmek istenen mesajlar çok sıradan ve direkt verilmişti. Yine de şunu söylemem gerek ki kitabı keşke küçüklüğümde okusaymışım :) çok şey kazandırabilirdi o zamanlar. Tabii ki hala benim için de yetişkinlerin de okuması gereken bir kitaptır. Jules Verne'in diğer kitaplarını da okumak istiyorum, umuyorum ki çeviriler daha iyi olduğunda daha çok beğeneceğim :)
Polisiye roman çok severim. Grisham'ın betimlemeleri, sokakları onunla beraber dolaşmamızı sağlaması çok güzeldi :) Kitabı bitirdiğimde kitabın tamamı aklımda olmasa da kendimi biraz daha kültürlenmiş hissettim. Olaylar zaten heyecan vericiydi evet bazı kısımları durağan ilerliyordu kitabın ama ben o kısımlardan da zevk aldığımı söyleyebilirim. Kitapta ortaya koyduğu hayatın bize daha rahat geçmesini sağlıyordu. Ayrıca kitapta gerçekten çok fazla insan vardı, kitap okuma alışkanlığını yeni kazanmaya başlayan bir insanım ve bu beni Grisham'a çok ısındırdı. Hayal gücü geniş adam :)