Toplam yorum: 3.086.813
Bu ayki yorum: 6.500

E-Dergi

bilgikolik Tarafından Yapılan Yorumlar

28.06.2007

Microsoft'un uzun zamandan beri beklenen yeni işletim sistemi Vista çıkmadan kitabı piyasaya çıktı bile. 2007 yılında piyasaya sürülecek olan Microsoft'un yeni işletim sistemi Windows Vista hem son kullanıcılar hem de profesyoneller için yepyeni özellikler ve uygulamalarla birlikte geliyor. Yeni görünümü sayesinde işletim sistemleri ile ilgili beklentilerimizi yukarı çeken Vista'da temel ofis yardımcıları, çoklu ortam araçları, eğlence ve oyunlar, ağ uygulamaları, internet tarayıcı ve mail istemcisi gibi yardımcı uygulamalar ofis ve ev kullanıcılarının hayatını kolaylaştıracak.
28.06.2007

Türkiye Komünist Partisi (TKP) 1920 yılında Mustafa Suphi (Yazar, kitabında TKP kurucusu Mustafa Suphi'nin adını Mustafa Subhi olarak kullanmış) ve arkadaşları tarafından Bakü'de kuruldu. TKP tarihi merak edilmesine rağmen çok fazla bilinmiyor. Bunun birçok nedeni var. TKP'nin sahip olduğu düşüncelerin Türkiye'de çoğunlukla yasak olması tabii ki bunun en başta gelen nedeni. Yasaklı olmanın getirdiği ağır gizlilik koşulları belge saklamayı ve arşiv oluşturmayı doğal olarak zorlaştırıyordu. Kürtler Kemalizm ve TKP kitabının yazarı Ömer Ağın'a göre bu bilinmezliğin nedeni salt bu koşullar değildi; "TKP'nin politikası ve yöneticilerinin kişisel hesaplarından ötürü, bilgi kaynakları köreltildi.
28.06.2007

Kitap, 2000 Temmuz'unda sona eren Oslo Anlaşması süreci sonrasındaki 2. İntifada döneminde İsrail yönetici elitinin uyguladığı acımasız siyasetin, İsraillileri nasıl bir felakete ve yıkıma sürüklediği üzerine yoğunlaşıyor. Warschawski'nin anlatısında Filistinlileri dehşet ve teslimiyete sürüklemeyi ve İsrail'in tek taraflı 'çözümünü' dayatmayı hedefleyen İsrail politikasının asıl olarak kendi toplumunu uçuruma ve yok oluşa sürüklemekte olduğunu görüyoruz. İşgal altındaki bölgelerde her türlü acımasız şiddeti uygulayan, Filistinlileri kişiliksizleştirmek ve teslim almak için her türlü aşağılayıcı uygulamayı benimseyen, Batı Şeria ve Gazze'nin tüm altyapısını tahrip eden İsrail siyasetinin kendi evinde yarattığı çürüme, tüm toplumu bir varoluş krizine sürüklemekte.
05.05.2007

Yazar, "bir romanın konusu, üçüncü kişiye anlatıldığında, bu konuyu kitaptan okuma isteği uyandırıyorsa, o kitap bir romandır" gözleminden yola çıkıyor. Muzip bir zekânın ürünü olan eserde, tarihî romana da örnek bulmam mümkün, fantastik polisiyeye de, bilimkurguya da...
03.05.2007

Yurtsuzluk ve yalnızlık temasının hakim olduğu Sarı Yalnızlık, Kim Doan’ın ilk romanı. Kendini göç ettiği ülkede de, doğduğu ülkede de oralı hissedememek üzerine bir roman bu. Ama ana kahramanın tek dramı bu ülkesizlik durumu değil. Onun geçmişinde başka ve daha ağır bir yara da gizli. Sarı Yalnızlık size kurgusu ve dili sağlam bir yazarla tanıştıracak. Her tarafın sarı olduğu bir ülkeden bir yüzleşme romanı bu. Hüzünlü ve okurunu kıskıvrak yakalama becerisine sahip bir roman.