Toplam yorum: 1994461
Bu ayki yorum: 25663

E-Dergi

oralet tarafından yapılan yorumlar

21.10.2011

neden yargılandığını bilmeyen, sürekli göz altında tutulan, o dar ve karanlık mahkemelerde cevaplar arayan bir adam. aslında hayat da neden yargılandığımızı bilmediğimiz bir davadır diyor kafka. ve sonunda da...
21.10.2011

kendini aylak adam olarak nitelendiren, bir gelirim var ama asla zengin değilim ve olmayacağım diyen, tüm diğer insanlardan uzakta her kadında geçmişini arayan bu adamı seveceksiniz.kitaptaki günlük hayata dair tespitler de oldukça dikkat çekici.sevdim bu kitabı.
23.06.2011

kitabı genel olarak zayıf buldum. dostoyevskinin diğer kitapları yanında o içsel sorgulamalar hayata dair sözler oldukça zayıf kalmış. tabi belki de kumarın olduğu yerde yazar için diğer sözler hafif kalıyordur:) zaten bu kitabı da kendisi 29 günde yazmıştır ve bunu da kumar borçlarını ödemek için yapmıştır. yine de 3 günde bitirdiğim bi kitap oldu. oldukça akıcı ve fazla dolambaçlı olmayan bir üslupla konu işlenmiş ve adından da anlaşılacağı üzere bir kumarbazın gözünden kumar ve paranın etrafındaki ilişkiler anlatılmış.
04.05.2011

bir gece oturup bir saate sığdırdığım kısa öykü. saramago'nun okuduğum ilk kitabı olması açısından önem kazanıyor. kitap içerisindeki illüstrasyonlarda öyküyü tamamlayıcı olmuş. fakat güzel bir kitabın bu kadar kısa olması insanı üzüyor. daha okuyası geliyor insanın. yolculuğa çıkmanın yolculuğun kendisinden daha önemli olduğunu vurgulayan kitap, zaten bu karar aşamasından ve çabasından sonra da sizi düşüncelerinizle başbaşa bırakıyor.
03.05.2011

okuduğunuzda eski kelimeler de olmasa gayet bugün yazılmış izlenimi veren bir konuya sahip kitaptır. maalesef o günlerden bugünlere batılı olmaya çalışmanın içi boşaltılmış eylemlerinde en ufak bir değişme olamamıştır. kitapta türkiye nin içinde bulunduğu bu arada kalmışlık zıt karakterli kişiler üzerinden irdeleniyor. kitap değişime direnen ama içten içe de bu değişimin getirilerinden memnun olan hayri beyin hikayesidir. sadece bir iş sahibi olmak için uyduruk bir kurum kuran ve bunu yıllarca gayet güzel işleten ve bunu eleştirirken her birimiz gibi içinde olmaya ve kafa sallamaya devam eden hayri beyin yani senin, benim, onun hikayesidir. Bizi bize anlatan bir kitap.