Toplam yorum: 3.086.295
Bu ayki yorum: 5.982

E-Dergi

Ömer Gün Tarafından Yapılan Yorumlar

21.07.2010

1980 lerde TV dizisi olarak seyrettiğim eser,benliğimde yer etmiş ki yıllar sonra bulup okudum. Genç ve idealist bir doktorun pratisyen dönemlerini geçirdiği kasaba,yerleşik düzene karşı verdiği savaş ve sonra büyük şehirde varolma çabası...Yazarın bir yerde kendi hayatını anlattığı çok güzel bir roman.
01.12.2007

Bu eseri de Emine Ablamızın diğer eserleri gibi zevkle okudum. Allah'a binlerce şükür ki Emine Işınsu diye bir yazarın farkındayız... Emine Ablamız bu eserinde -sanırım bilmeden- bir hata yapmış. Kitabın 221. sayfasında "...malum, Allah kutsal hadisinde..." diye bir cümle kullanmış. Allah'ın lafzı AYET tir. Hadis,Peygamber Efendimizin sözlerine denir. Belirtmek istedim... Gönlümüze hitap eden bir eser okumak isteyen arkadaşlar Hacı Bayram'ı zevkle okuyabilirler. Hem Hacı Bayram-ı Veli'nin hayatını, hem de o devirde Osmanlı'nın tarihini roman niteliğinde okuyabilirler.
20.09.2007

Köse Kadı ve Uçtaki Adam...İkisini de gençlerimiz mutlaka okumalı.İlk okuduğumda 14-15 yaşlarındaydım.Ama 25 yaşında tekrar okuyunca tadından doyamadım, 30 yaşında tekrar okudum.Ve yaşım 37 oldu,yine okuyacağım.Böyle eserlerimizin tanıtımını yapmak boynumuza borç diye düşünüyorum.Peyami Safa,Tarık Buğra ve Bahaeddin Özkişi..Üç favorim.
20.09.2007

Böyle bir roman olmaz,olamaz...Eğer (mesela) Stendhal'in Kırmızı ve Siyah'ı dünya klasiği ise bu eser de kainat klasiği olmalı. Tasvirler, iç hesaplaşmalar, Dr.Şerif'in kişiliğinde olayların gözlemleri, ihtiraslar...Ve Şerif Bey gibi oratalama bir Anadolu insanının iyilik-kötülük arasında gidip gelmesi...Ama sonunda iyiyi bulması...1987 lerde TRT dizisi olarak da oynamıştı.O zamanlar ilgimi çekmemişti ama kahveci Şükrü rolünde Sümer Tilmaç'ı ve fıskiyedeki topu hatırlıyorum... Son zamanlarda okuduğum en mükemmel roman diyebilirim.Tarık Buğra üstadın diğer eserlerini sipariş vereceğim.Tadına doyamadım desem yeridir.
23.08.2007

Kitabı Oda Yayınevi'nin baskısından okudum. Kitap olarak çok güzel,sürükleyici bir eser. Steinbeck'in Gazap Üzümleri adlı eserine de konu olan Kaliforniya meyve bahçeleri sahiplerinin gaddarlığı, kapitalist hareketleri bu kitapta da geniş ayrıntıları ile yazılmış. Ancak, nedendir anlamadığım ve beni ÇOK RAHATSIZ EDEN bir olaya değineceğim. Oda Yayınları fikir olarak İslami hassasiyeti olmayan bir yayınevi olabilir, çevirmenler dindar olmayabilir, her şey olabilir ama ALLAH kelimesi baş harfi (a) olarak küçük harfle YAZILAMAZ! Allah, özel isimdir ve biz özel isimlerin baş harfi büyük yazılır diye biliyoruz. Kitapları ben iş yolunda sabah ve akşam dolmuşta okuyorum,elimde kalem düzeltmekle meşgulüm. Bu eleştirim yayınlanır mı yayınlanmaz mı bilemiyorum ama bir daha Oda Yayınlarından kitap almayacağımı çok iyi biliyorum.Sayın Kitapyurdu yetkilileri, sizin bunda bir kabahatiniz yok biliyorum.Eleştirimi Oda Yayınları'na da yazdım. Esere tekrar dönecek olursam; mükemmel ve herkesin okuması gereken bir başyapıt!..