Toplam yorum: 3.100.525
Bu ayki yorum: 5.066

E-Dergi

KY-4130034 Tarafından Yapılan Yorumlar

16.06.2022

Her Müslümanın -bilhassa da yeni hidayet bulmuş ve her şeyi kuşatmaya çalışanların- okuyarak hayatına tatbik etmesi gereken bir başyapıt. Allah müelliften, mütercimden ve kitabın bize ulaşmasına katkı sağlayan herkesten razı olsun.
01.01.2022

Daha önce Tahlil Yayınları'ndan çıkan ve müellif Ibnu'l-Cevzî rahimehullahın Saydu'l-Hâtır kitabının içinden seçmeler içeren Hatırlı Satırlar kitabını okumuştum. Tâbiri caiz ise kitabın lezzeti damağımızda kalmıştı. Bu kitap ise müellifin eserinin tamamının çevirisi olduğundan lezzetin tamamını bize yaşatıyor.
İlim deryâsı olan bir âlimin, hayatın akışında aklına gelip de kenara yazdığı notlardan oluşan bu kitap, ufak ufak dokunuşlarla hayatınızı değiştirecek kadar büyük bir kitaptır. Allah müellife rahmet etsin ve mütercimden ve kitabın basılmasında emeği geçenlerden razı olsun.
01.01.2022

Kişi, hayatın yoğun akışında, tam olarak âhireti göz önüne getirip de amellerini işleyemeyebiliyor ve ölümü uzak bir gerçeklik olarak algılayıp amellerinde tembelliğe gidebiliyor hatta mâsiyetlere dalabiliyor. Ancak nefsini çokça muhasebe ettiğinden dolayı kendisine "Muhasebeci (Muhasibi)" lâkabı takılan müellif Haris el-Muhasibi bu kitapta, okuyucuyu özneye koyarak ölüm anından itibaren cennet yahut cehenneme girene kadar ayet ve hadisler ışığında anlatmış. İnsanın hayatını değiştirebilecek bir kitap! Allah müellife rahmet etsin; onu Adn Cennetlerin ile mükafatlandırsın.
01.01.2022

Kitabı ilk elime aldığımda bir motivasyon kitabı olduğunu zannettim ancak sonrasında Nureddin hocamızın yazdığı takdimi okuduğumda ve kitabın içeriğine baktığımda böyle olmadığını anladım. Kitap ne okuyacağınızdan tutun da evlilik görüşmenizde hangi soruları sormanız gerektiğine kadar genç bir Müslümanın karşılaşabileceği potansiyel durumları vecîz ve anlaşılır bir şekilde ele almış. Allah müellifine hayırlı ve bereketli bir ömür versin, ondan razı olsun. Kesinlikle alın ve okuyun.
28.12.2021

Kitabı aldım ve okudum; çok istifade ettim. Kesinlikle almanızı tavsiye ediyorum.
Kitabı almak isteyenler için kısaca kitabın içeriğinden bahsedeyim: Kitap isminden de anlaşılacağı üzere kırk bölümden oluşuyor ve genel olarak günlük hayatta "pratik" olarak uygulanabilmesi mümkün *unutulmuş/ihyâ edilmeyi bekleyen* sünnetleri/mendupları içeriyor. Şeyh Ali Hammuda, bu sünnetleri günümüzde anlayabileceğimiz örneklerle birleştirilip akılda kalıcı olmasını sağlamış. Sünnetleri nasıl uygulayabileceğimizden de yer yer bahsetmiş. Zaten kendisinin özellikle YouTube videolarını dinlediyseniz kitabın içeriğine daha okumadan aşina olmuş olursunuz.
Son olarak, kitabın genel üslûbu şu şekilde: Günlük hayatta unutulmuş olan ve pratik olarak uygulanabilecek bir sünnet, hadis metni üzerinden okuyucuya önce sunulmuş, sonrasında ise sahâbîlerden ve selef âlimlerinden alıntılar yapılarak içerik zenginleştirilmiş. Bunları verirken de yazar aralarda ufak yorumlarda bulunmuş.